Преди много години, когато поглъщах романите на Карл Май, там редовно се споменаваше пемикана (това е счукано и изсушено месо с голяма трайност). По-късно, като студент по археология, попаднах на текст който разказваше как прабългарите са нарязвали на ивици месо, което след това са слагали под седлото си. Колкото и странно да звучи сега, именно солта, съдържаща се в потта на коня го е консервирала, подобно на днешната пастърма.
Липсата на място за сушене, както и липсата на кон вкъщи доведе до закупуването на дехидрататор. За мое огромно разочарование, семейният автомобил не отделя сол по-време на движение :).
Заедно с Ева (съпругата ми) и разсейвани от прекрасната ни дъщеря Елора, направихме редица опити. Изчетохме безброй рецепти в нета, но от опит знаехме, че огромна част от така наречените „рецепти“ там не са изпробвани от хората, които са ги публикували. В това се убедихме след след опита да направим хрупкав чипс от батати (сладки картофи). По предписание трябваше да са готови за 3 часа при точно определени градуси. За 8 часа непрекъснати проби с различни градуси при нас не се получи нищо повече от ошав. Бататеният „чипс“ си остана стафидест, а съвсем не хрупкав, както рекламираше рецептата.
Ето защо, имайки едно наум, с Ева решихме да рискуваме с рецепта за дехидратирано месо, но без да я спазваме сляпо.
Стъпка едно:

С помощта на остър нож, внимателно нарязах месото на тънки ивици. Нашият тест беше с хубав телешки шол.
Стъпка две:

Подготвям съставките: Горчица,соев сос, скилидка чесън, черен пипер, червен пипер, чубрица, самардала.
И накрая за разкош лъжица мед.
Стъпка три:

Всичко е забъркано и оставено на спокойствие поне за два часа.
Стъпка четири:
Дехидрататорът е на пет нива, покрити с хартия за печене. Дванайсет часа на 50 градуса и следва последната.
Стъпка пет: Вкусната част, резултатът.

По скромното мнение на трима ни, е нещо близко до пастърмата, по-жилаво, много ароматно, леко пикатно и определно много вкусно.
- ДОМАШЕН ЛЕК ЗА СПОКОЕН СТОМАХ – РЕЦЕПТАНе познавам семейство, в което поне един да не се оплаква от стомах. Дали ще е подуване или киселини, или дори връщане на храна в хранопровода, дали ще са паразити или хроничен запек…
- ЛИКЬОР ОТ ДИВ КОПЪР/ РЕЗЕНЕ – РЕЦЕПТАНаричат дивия копър фенел или резене. Посадихме го в двора си, когато търсехме подправката „траханово биле“, която се слага в траханата. После се оказа, че влиза в употреба за още безброй неща. С…
- САЛАТА ОТ ЛАТИНКАСалатата от латинки се оказа наистина свежа и лятна. Напомня по нещо за салата снежанка – сигурно защото съдържа кисело мляко. Освен това латинката е много полезна: пълна е с антиоксиданти, с желязо…
- САРМИ С ЛОЗОВИ, ЛИПОВИ И ЛЕСКОВИ ЛИСТАРецептата за съдържанието на сармите е изпитана безброй пъти. Взехме я от майката на Явор, тя е майстор на сармичките. Добавихме мъничко подправки и експериментирахме с различни листа, не само с лозови. Наистина,…
- ЧЕРЕШОВ ЛИКЬОР ТРИ ИЗПИТАНИ РЕЦЕПТИЧерешовият ликьор не е точно като вишневия. Приготвя се по същия начин, ала става доста по-сладък. Хубавото е, че има как да доближите вкуса му до този на вишневия. А най-хубавото е, че…
Автор: Явор Радев
Редактор: Евел Инара
Снимки: Явор Радев
© Всички права запазени. Препечатване на текста, изображенията и части от текста е възможно само със съгласието на авторите на статията.