Как туристите да изберат вас и да се връщат всяка година? Сигурни сме, че пълните хотелчета и къщи за гости са заветна мечта на всеки хазяин. Специално за вас Пълнощастие направи подробно и обширно проучване на тема:
ЗЛАТНИ ПРАВИЛА ЗА ПРИВЛИЧАНЕ НА ТУРИСТИ
ЕДНО: Открийте гостоприемството в себе си
Първото и най-важно условие, щом сте решили да предлагате нощувки, е идеята не само да ви харесва, а да ви прави щастлив. Това означава да не се ядосвате на съдбата и гостите си, защото те си почиват, а вие чистите, перете и… пак чистите. Ако ви е трудно, ето един трик: намерете своята щастлива мисъл, нещото, което ви кара да преливате от щастие: Шоколад, бира, детето, гаджето, някой специален момент… Запомнете тази щастлива мисъл и всеки път, когато сте пред очите на гостите си, мислете за нея. Също като в „Питър Пан“, да. Няма да полетите, но ще сте убедително доволни, а доброто настроение е заразно, също като лошото.
ДВЕ: Бъдете учтиви винаги, дори по телефона
Много хора не са получавали уроци по любезност и не знаят как се прави това. Използвайте изрази като:
Добре дошли! Лек път, заповядайте пак! Беше удоволствие да сте наши гости! Приятна разходка! Добър апетит! Добро утро!
Това са магически думи, дори да не са истина.
Никога не молете клиент да ви се обади по-късно или на друг номер, рискувате повече да не звънне. Ако не можете да говорите в момента, извинете се, запишете номера и обещайте да се свържете с него като конкретизирате в какво време ще стане това. Дори когато хотелчето ви е пълно и дупето ви гори от работа, бъдете любезни, а не злоради по телефона:
За съжаление нямаме свободни места за вашите дати! Бихме се радвали да сте наши гости.
Запомнете: гостите са най-добрата ви реклама, но могат да бъдат и унищожителна антиреклама. Те ще разкажат за вашето място на много хора, ще разкажат дори за неучтивия отказ по телефона.
ТРИ: Решете на кого ще предлагате стаи
Семейства, млади хора, бизнесмени… Семействата искат например лесен достъп, място за игра, по-широки легла, креватчета, кухня. Списъкът не е изчерпателен. Младите хора ще се прибират късно, най-вероятно подпийнали. Може да поканят още някой в леглото си и едва ли ще им е необходима кухня. Бизнесмените ще предпочетат хотел с денонощна рецепция, wi-fi и фитнес. Техните разходи се осчетоводяват, така че вероятно биха предпочели удобствата на хотел пред квартира.
Кой тип туристи пасва на вашия имот? Не се целите в тези хора, а в други – тогава променете условията си.
ЧЕТИРИ: Оценете реално имота си и така определете цената
Духа ли от прага? Скърцат ли леглата? Банята идеално чиста ли е? Препоръчваме ви да прекарате по една нощ в леглата за гостите, да ползвате баните. Сложете два куфара в стаята и няколко чифта обувки. Добавете мокри хавлии и измислете къде да ги сложите да съхнат. След това преценете дали ви е било тясно, студено, твърдо, неудобно… Мирише ли в стаята на нещо? Скърцащите легла не стават за сън, дори да не ви се вярва. Бучащият хладилник в стаята пречи нощем. Трепещите комари наематели вдигат шум и оставят червени петна по мазилката.
След като обследвате стаите и местата за почивка, нарамете тежка торба и отидете до плажа/басейна/пистата, почакайте слънцето да ви напече и се върнете – така ще прецените на приемливо разстояние ли е къщата ви наистина. Погрижете се на гостите ви да им е добре и им предложете конкурентна цена. Тогава те непременно ще ви похвалят и ще се върнат догодина.
ПЕТ: Казвайте истината и бъдете подробни
Когато описвате имота си и слагате снимки, не избирайте три кадъра от двора и един на прозореца отвътре. Нека всичко се вижда – ако не можете да си позволите фотограф, помолете някой тийнейджър да ви спретне панорамна снимка с телефона си или вие заснемете стаите в няколко кадъра. Покажете банята, всички легла, общата кухня, двора – не само морето, което е на километри от вас или величествената планина. Качете и видео, защо не? Клиентите ще са ви благодарни и ще спечелите доверието им.
По същия начин подробно и ясно опишете удобствата: за колко броя стаи, с колко тераси, бани е цената. Има ли почистване и смяна на бельо? На колко време? Гостите няма да ви се разсърдят, ако сложите дори схема на помещенията. Често в обявите изобщо не се разбира спалните самостоятелни ли са, кухнята отделно помещение ли е. Това е важно за хората, когато избират. Има голяма вероятност да подминат обявата ви, защото няма как да прозвънят всички, нали?
Отбележете в интернет карти адреса на имота си, така че клиентите да получат реална представа къде се намирате. Сложете и няколко снимки на улицата – хем ще стигнат лесно до вас, хем няма да има неприятни изненади, когато пристигнат.
ШЕСТ: Направете отстъпки и малки комплименти за гостите си
Често в обявите е отбелязано с удивителни: Минимум пет нощувки! За климатик се доплаща! Деца над година плащат пълната сума за легло! Забранено за домашни любимци!
Клиентите ви знаят, че това е вашия имот и вашите условия, но с подобни изявления си печелите негативи. Видят ли подобни забранителни редове, много хора са склонни да се откажат, защото зад тях прозира негостоприемен хазяин.
Не твърдим, че не бива да забранявате разни неща, които не са по вкуса ви. Просто бъдете любезни. Изчислете загубите си, ако предложите помещенията за по-малко нощувки и представете повечето нощувки като цена с отстъпка. Сложете по-висока цена за по-малко нощувки и изкусителна цена, когато нощувките са желания от вас брой. Ако сте решили, че при вас ще дойдат семейства, искайте цена за стая, а не за легло. За майките и бащите децата са най-скъпото, нали знаете? Ако ги приемете с отворени обятия, те ще се върнат пак. Ето как ви предлагаме да изглеждат забраните:
Над пет нощувки получавате отстъпка в цената! Стаите са хладни, но има възможност за ползване на климатик при допълнително минимално заплащане. Две деца до 12 години безплатно в стаята на родителите. За съжаление не приемаме домашни любимци!
Още нещо:
- бонбоните върху възглавниците / лимонада за добре дошли / еспресо сутрин ще ви струват стотинки, но ще накарат гостите ви да ви помнят с добро, да ви хвалят и пак да се връщат. Изберете нещо, калкулирайте го в цената, но без надценка. Това е реклама.
- ако имате библиотека с книги или списания в някоя от стаите, преместете я в обща част, където гостите да ги ползват.
- сложете весели надписи, до които гостите да се снимат. Например: тук създаваме спомени; щастие; с деца на море; чичо Манчо, снех те, лентата е цветна…
- направете си Facebook страница. Предложете на всеки отбелязал се там ваш гост освежаващ коктейл, бира, кафе или лимонада.
- оставете в стаите лист с упътване до най-близките магазини, аптеки, кафенета, туристически забележителности, паркинг
- договорете се за малка отстъпка с близък паркинг, ако им пращате клиенти. Може да го направите и за цената за вход на туристически обекти. Така гостите ви ще се почувстват специални, а вие дори може да спечелите процент.
СЕДЕМ: Не бъдете дизайнер
Разбира се, ако не сте такъв по професия или поне трима души, които не са ви роднини, не ви похвалят за подредбата на дома ви. Огледайте стаите, които предлагате: има ли в тях лични или ненужни мебели? Библиотеки, книги, изкуствени растения, масивни гардероби от баба?
За една стая под наем са необходими:
- Легло. Мека или твърда основа и матрак са чудесна комбинация. ПДЧ плоскостите не изглеждат добре, а и в тесните стаи хората често се удрят в леглото. Избягвайте също легла тип Русе и старите одъри, освен ако не са наистина антики. Хората ще съединяват тези легла на спалня, ако имат дете или пък са решили да имат:) Нека им бъде комфортно.
- Стенна закачалка. Ако стаята е малка, може и на вратата. За закачане на всичко.
- Щендер за дрехи с много закачалки. Не гардероб с две закачалки вътре. В малък шкаф може да сложите допълнителни възглавници и одеяла, задължително с калъфка. Щендерът е много по-евтин и функционален, още повече ако инсталирате завеса пред него. Завесите пък създават уют.
- Място за сядане. Не табуретка, табуретките стават за мятане на дрехи по тях, не за почивка. Диван, голям фотьойл, два стола с облегалка – нещо такова.
- Голямо огледало. Не тоалетка, в която човек вижда само лицето си. Може да заложите на огледало на вратата на банята, за да се вижда човек в цял ръст. Ще бъде оценено.
- Масичка, например на колелца. Не бюро. Овен ако не сте хотел за писатели или гостите ви ще пишат домашни. Изберете масички вместо нощни шкафчета – просто сложете няколко плетени коша, където хората да слагат вещите си. Чекмеджетата са места, където да бъдат забравяни вещи.
Закачете лампите на стената и на тавана, също и телевизора. Отървете се от чаршафите от крепон, за да не се събуждат на ивици гостите ви. Ако все-пак се налага да разчитате на наличните мебели, боядисайте всичко в бяло. Отървете се и от шарения текстил. Така успешно ще съчетаете всички стилове и стаята ще изглежда добре.
Ако искате да сте още по-впечатляващи в отдаването на стаи под наем, окачете картини на местен художник – може да е съвсем млад и неизвестен, а творбите да не са скъпи или претенциозни. Поставете табелки с името му и цената на картината, за да могат клиентите ви да ги купят, ако им допадат. Размествайте картините или добавяйте нови. Оставете две-три книги на български автори, които гостите могат да разгледат и ако искат да купят.
Помагайте на съгражданите си и много от тях ще ви отвърнат със същото.
Желаем ви успех и много доволни клиенти! В Пълнощастие и Мое умно бебе ще описваме местата за нощуване из България, където наистина сме се чувствали добре! Надяваме се да споделим и вашето чудесно местенце!
Автор: Евел Инара
Снимки: Явор Радев, личен архив