Ако пътувате до Сливен и времето го позволява, непременно се качете на лифта. Въжената линия свързва града с местността Карандила – ще ви качи без усилие в планината, а полетът над красивата планина ще ви помогне да релаксирате. Изкачването с деца не е проблем, а удоволствие – на двете станции ще ви помогнат да слезете и да се качите, ще поемат детето.

УПЪТВАНИЯ:
За да стигнете лесно до Сливенския лифт, проследете маршрута по карта, има и табели с упътване, но не са много. Ние следвахме булевард „Панайот Хитов“, после се отклонихме по улица „Планинска“, която завършва с обръщало и места за паркиране.
- Паркингът е безплатен, но побира сравнително малък брой автомобили, спира се и по продължението на улица „Планинска“.
- Работното време варира според сезона: през лятото е до 18.30 часа с последно качване в 18:00часа. През останалите сезони е до 16.30 часа, като качването в 16.00 часа е еднопосочно.
- В понеделник лифтът работи от 12.00 часа, поради профилактика до обяд.
- Цената на билетите е 10 лева еднопосочно, 15 лева двупосочно, деца до 7 години пътуват безплатно.
Има отстъпки: за членове на спортни и туристически дружества цената е 3 лева в посока. Желаещите да ползват преференциална цена, могат да си купят членска карта на място, както направихме ние. Картата е на стойност 1 лев и е валидна 3 години. Цената с левче за картата за двупосочното пътуване стана 7 лева, което много ни зарадва.

ИСТОРИЯ:
Въжената линия е пусната в експлоатация през 1974 година, но ние не усетихме разлика във возенето сега и преди 30 години, пак беше страхотно. Времетраенето на пътуването е около 20 минути в едната посока. Някои от седалките имат стойка за велосипед.
След като стигнете горната станция на лифта, може да се разходите по различни маршрути по билото на Сините камъни: до Телевизионнта кула, която е едва на 500-600 метра от лифтената станция, до езерото…

До кулата има площадка за скокове с делтапланер – идеално фото-място за панорамни снимки към града и заобикалящите го планини. Там си знаете – дръжте децата за ръка и не слизайте по наклона, освен ако няма да скачате:)

Носете си връхни дрехи, защото времето в Стара планина е непредвидимо, а горе по принцип е по-хладно. Прословутият сливенски вятър лесно може да бъде надхитрен, ако сте облечени подходящо. Не забравяйте вода и нещо за хапване. В местността има хотели и дори пекарна близо до езерото, но ние не стигнехме до тях при това ни изкачване. За Карандила казват, че който отиде веднъж, се връща отново и ние – сливналийка и софиянец – сме напълно съгласни.

Децата и възрастните се радват на:
- Гледката към Сливен и околните планини
- Грабливи птици в небето
- Площадка за скокове с делтапланер
- Лифт
- Места за почивка и пикник
- Телевизионната кула
- Езеро Карандила
Отидете, дори да не разполагате с много време. Дори да имате свободни само час или два, качването догоре е като посещение на градски парк с лифта. Ето спускането и качването на скорост 🙂
Още кадри от Карандила:
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Централен градски парк – ПловдивЦентралният градски парк на Пловдив, наричан още Цар-Симеонова градина, се намира точно до пешеходната част на града. Всичко е близо до него – и Капана, и останалата част от Стария град, и доста…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Централен градски парк ПерникЦентралният градски парк на град Перник се намира точно до ларгото на града – покрай река Струма, над която се издигат няколко красиви мостчета. Били сме доста пъти в Перник, ходили сме и…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Ямболския парк край ТунджаГрадската градина на Ямбол отдавна ни беше привлякла вниманието. Около парка се извива река Тунджа с мостове на няколко места, с водни колелета, плаващи птици и пейки покрай бреговете ѝ. Потънал в зеленина…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Планетариум и обсерватория, ЯмболБяхме в Ямбол и търсехме места за разглеждане, подходящи за семейства с деца. Оказа се, че в Ямбол има астрономическа обсерватория и планетариум, при това не от вчера. Посетихме го час преди да…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Късноантичен мавзолей с детска площадка в квартал Лозенец, СофияАрхеологически комплекс „Късноантичен мавзолей“ в квартал „Лозенец” Ето една неголяма, открита наскоро градинка със запазени руини, пейки, чешма, тоалетна и детска площадка. Подходяща е за посещение и в пек или дъждовно време, защото…
Автор: Явор Радев
Редактор: Евел Инара
Снимки и видео: Явор Радев, Евел Инара
© Всички права запазени. Препечатване на текста, изображенията и части от текста е възможно само със съгласието на авторите на статията.