автор: Атанас Танев
Кукерски състав с. Отец Паисиево общ. Калояново обл. Пловдив
Заедно с топлия вятър на Средногорието, в моето село Отец Паисиево идва време за пролетната сеитба и празника „Сирни заговезни“.
Пеенето на хлопките на така наречените „старци“ оглася улици и дворове. Заедно тръгваме да прогоним злите сили – замайваме главите на хората с чудните си премени.
Аз съм Атанас Танев, председател на читалището и ръководител на Кукерската група в с Отец Паисиево.
- Всички в групата сме облечени в бели ризи с шарени шевици, червени фустанели и сме обути с лапчуни, стегнати с черни гайтани и цървули.
- На кръста си всеки от нас носи хлопки, тежащи над 30 килограма, но най-впечатляващи са качулките ни. Няма да видите другаде такива.
Те са величествени и островърхи, високи над три метра, извезани с мъниста, накичени с цветя и огледала, които символизират красивата пролет. В ръцете си „старците“ на Отец Паисиево държим калъчки, с които всяка пролет побеждаваме злото и проправяме път за нов живот.
В кукерството ме въведе първи братовчед на баща ми, когато бях деветгодишен. Той е човекът, който изработва нашите неповторими качулки до ден днешен. Сега, вече 30 години по-късно, аз съм горд че и двамата ми сина – близнаците Теодор и Мирослав Таневи – са кукери откакто станаха на четири годинки.
Този обичай – „Игрите на старците“ – е възроден през далечната 1903 година, при основаването на читалището при тогавашното село Кочмаларе – днешното Отец Паисиево. Прогонили злото, „старците“ приветстват стопаните да тръгнат да орат и засяват нивите си, защото пролетта е дошла и селото е готово за нов живот.
Кукерската група на Отец Паисиево е участвала в международни маскарадни игри и фестивали – Перник, Раковски, Рожен, Широка лъка, Ямбол, Стара Загора, Варна,Карлово, Габрово, Свети Влас и много други, като винаги е била между първите.
- Бел. ред.
Любопитно е, че от селото идва рода на Васил Левски по бащина линия. Благодарение на писателя, историограф и публицист Данаил Кацев – Бурски (1888г. – 1958г.), родом от същото село и същия род, историята на семейството на Левски е проследена до началото на 17 век – до спахията Драгой, роден около 1600г. в село Кочмаларе. По-късно родът се разклонява и дядото на Апостола – КунчоТудуров – бяга от Кочмаларе във Войнягово, където повторно се задомява.
- ОБЛЕКЛОТО НА БЪЛГАРИНА… Сурвакарска група село Садовик, община БрезникНашият дом е долината на орлите – село Садовик. Ще ни познаете по маските, няма друга сурвакарска група с такива ликове. Те наподобяват птичи крила, украсени с рога на овце и кози. За…
- ОБЛЕКЛОТО НА БЪЛГАРИНА…кукер от Отец Паисиевоавтор: Атанас Танев Кукерски състав с. Отец Паисиево общ. Калояново обл. Пловдив Заедно с топлия вятър на Средногорието, в моето село Отец Паисиево идва време за пролетната сеитба и празника „Сирни заговезни“. Пеенето…
- ОБЛЕКЛОТО НА БЪЛГАРИНА…кукер от Чардаавтор: Петър Петров За пръв път играх кукер като дете, бях на 7 или 8 години. Мой по-голям братовчед ме въведе в обичая и ми помогна да си направя костюм. По онова време…
- ОБЛЕКЛОТО НА БЪЛГАРИНА…Петър Дамянов от „Белодрешковци“Казвам се Петър Дамянов и съм от с. Каравелово, близо до Карлово. Обличам и нося с гордост вече 39 години кукурската носия. Ръководител съм на кукерска група „Белодрешковци“. Името на нашата група идва…
- ОБЛЕКЛОТО НА БЪЛГАРИНА… носията ми на тупанджияавтор: Богомил Боянов Аз съм Богомил Боянов, на 55 години съм и управлявам собствен бизнес. От дете съм запален сурвакар, а от повече от 10 години съм тупанджия в сурвакарската група на моето село…
- ОБЛЕКЛОТО НА БЪЛГАРИНА…шопската носия на Елин-Пелиновата Елкаавтор: Цветелина Джоголанова Когато бях малка, на всички празници в града ни имаше концерт с участието на танцовия състав от читалището в Златица. За мен танците им бяха дори повече от празник, бяха…
Автор: Атанас Танев
Редактор: Евел Инара
Снимки: личен архив Атанас Танев
Пълнощастие 2019 © Всички права запазени.