Неголяма отбивка между планинските завои на Европейски път Е871, известен и като Подбалкански път е приютила паметника на Апостола на Свободата. Мемориалният комплекс „Васил Левски“ се намира на завой точно срещу село Буново в местността „Гълъбец“.
Европейски път Е871 преминава през Кюстендил – Перник – София – Казанлък – Сливен – Бургас
Ако пътувате с автомобил ви препоръчваме тази отбивка. Освен паметника има чешма, от която да си налеете вода, няколко пейки и любопитна гледка.
УПЪТВАНИЯ:
Ако пътувате от Бургас към София, мемориалът ще се появи пред вас след като подминете първата отбивка за село Буново. В обратната посока – от София към Бургас – трябва да внимавате за него след като подминете село Долно Камарци и започнете да се спускате. Паметникът се вижда добре – намира се на завой и в обособения паркинг може да се влезе от две страни.
ИСТОРИЯ:
Мемориалът е построен през 2007 година в чест на Васил Левски и на борците за освобождението на България от региона на Средногорието. На върха на висок постамент е издигнат ликът на Апостола на свободата. От двете му страни в основата на мемориала са бюстовете на:
Георги Бенковски (Гаврил Груев Хлътев) – водач на „Хвърковатата чета“, сформирана в Панагюрище. Конният отряд е наброявал около 200 въстаници, макар при обявяването на Априлското въстание в Панагюрище те да са били едва 50 души. С четата Георги Бенковски вдига околните села на въстание. В „Хвърковатата чета“ участва и Захари Стоянов.
Панайот Волов – главен апостол на Четвърти Панагюрски революционен окръг. Доброволно отстъпил мястото си на пръв апостол на окръга на Георги Бенковски.
Със златни букви е изписано:
…Ние вървяхме низ неговите пътеки…
Цитатът е от „Записки по българските въстания“ на Захарий Стоянов (Джендо Стоянов Джедев) – помощник апостол в Априлското въстание и пръв негов историограф с книгата си „Записки по българските въстания“ :
Тук, по тия села, твърде лесно можах да съставя, или по-добре, да подновя старите революционни общества, защото преди мене кракът на Дякона е посещавал тия села, той най-напред е наелектрязирал тукашното население.
— Ти само им напомни клетвата, която са дали преди четири години, покажи им новите приготовления и нищо повече — говореше бай Иван, на изпровождание от Царацово.
Тук съм длъжен да кажа и това, че апостолите после Левски не срещаха големи затруднения в пропагандата, с твърде малки изключения, защото тоя знаменит агитатор беше отворил навсякъде път в по-главните градове и села. Ние вървяхме из неговите пътеки. Щом се опознаеш с работниците в някое село или град, наготви се вече да слушаш анекдоти из неговия бурен живот.
— Весел човек беше, бог да го прости; как не го видях един път да се замисли и той! Все засмян, все радостен, като че ходеше да калесва за сватба.
— Пъргава гадина беше той. Цяла нощ стоеше, а гледаш го заран, станал и се разхожда — казва втори.
— А знаете ли как милваше и целуваше децата, като казваше: „Тия ще да ни умият лицето, ние не чиниме нищо“ — разказваше трети.
Зад постамента с лика на Апостола са наредени мраморни плочи с имената на революционните дейци от Средногорието. Безсмъртните стихове на родения в град Копривщица Любен Каравелов са изписани със златни букви. Любен Каравелов е председател на Българския революционен централен комитет (БРЦК) в Букурещ.
Хубава си, моя горо,
миришеш на младост…
Цитатът е от неговото лирично стихотворение „Хубава си, моя горо“:
Хубава си, моя горо,
миришеш на младост,
но вселяваш в сърцата ни
само скръб и жалост:
който веднъж те погледне,
той вечно жалее,
че не може под твоите
сенки да изтлее,
а комуто стане нужда
веч да те остави,
той не може, дорде е жив,
да те заборави.
Отбийте се по пътя, не бързайте. Прочетете имената и паметните думи. Вероятно няма да носите цветя, но и полско цвете може да оставите. Или просто благодарността си. Важно е да не забравяме.
На разположение има:
- паркинг
- чешма с вода
- няколко пейки
- мемориален комплекс „Васил Левски“
- малка полянка от едната страна на мемориала
- най-високият железопътен мост на Балканите
30 метровият железопътен мост се намира точно срещу паметника в края на село Буново. Качете се до постамента и погледнете към Буново, мостът ще се пада ваше ляво. Бинокъл или дълга фотографска оптика ще са ви от полза:)
Снимки на мраморните плочи с имената на революционните дейци от региона:
Това са нашите карти, посветени на Васил Левски и на народните будители. Можете да ги свалите безплатно и да ги рзпечатате за своите деца:
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Ямболския парк край ТунджаГрадската градина на Ямбол отдавна ни беше привлякла вниманието. Около парка се извива река Тунджа с мостове на няколко места, с водни колелета, плаващи птици и пейки покрай бреговете ѝ. Потънал в зеленина…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Планетариум и обсерватория, ЯмболБяхме в Ямбол и търсехме места за разглеждане, подходящи за семейства с деца. Оказа се, че в Ямбол има астрономическа обсерватория и планетариум, при това не от вчера. Посетихме го час преди да…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Късноантичен мавзолей с детска площадка в квартал Лозенец, СофияАрхеологически комплекс „Късноантичен мавзолей“ в квартал „Лозенец” Ето една неголяма, открита наскоро градинка със запазени руини, пейки, чешма, тоалетна и детска площадка. Подходяща е за посещение и в пек или дъждовно време, защото…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Зоологическа градина в БлагоевградЗоологическата градина на Благоевград е безплатна за посещения и до нея води дълга малко над километър алея, покрай която тече кристално поточе. На нас това ни хареса особено много, нищо, че дъщеря ни…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Парк Бачиново в БлагоевградМного хора обясняват на децата си, че трябва да обичат България, ала при всяка възможност заминават зад граница. Посланието е ясно и децата от малки научават, че в родината им явно няма какво…
Автор: Явор Радев
Редактор: Евел Инара
Снимки: Явор Радев
© Всички права запазени. Препечатване на текста, изображенията и части от текста е възможно само със съгласието на авторите на статията.