НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Изкачете стъпалата на мемориален комплекс „Априлци“

Ако пътувате до град Панагюрище, непременно се изкачете до върха на националния мемориален комплекс „Априлци“.

УПЪТВАНИЯ:

Мемориалът е изграден на историческия хълм Маньово бърдо, току до градското ларго. Стълбите, които водят към него започват в източната част на площад „20 – ти Април“. Изкачването им е лесно дори и за деца, стълбите според нашият статистик са около 230, а през целия път към върха има поставени пейки, на които може да отпочинете, наслаждавайки се на откриващата се към града гледка и заобикалящите ви планини.

ИСТОРИЯ:

Мемориалът е изграден през 1976 година за 100-годишнината от Априлското въстание. Негови създатели са скулпторите Секул Крумов, Величко Минеков и Димитър Даскалов, архитекти са Иван Николов и Богдан Томалевски.

Централната фигура е вазовият герой  „Боримечката“.

Откъм лявата му страна са фигурите на един от главните апостоли на първото българско народно събрание или „Оборищенското събрание“ – Георги Бенковски с неговата Хвърковата чета.

След тях е фигурата на една от най-великите български жени – Райна Княгиня, която е ушила възстаническото знаме на Панагюрски революционен окръг за Априлското въстание. Малко известен факт е, че Райна Попгеоргиева Футекова-Дипчева (както е истинското й име) е първата дипломирана акушерка в България. Нейна е и идеята за събирането на средства и построяването на първия Майчин дом в град София. За 25-годишнината от Априлското въстание Райна Княгиня е ушила нови три знамена – копия на оригиналното.

До наши дни са оцелели само две от тях, те се пазят в Националния военноисторически музей в София и в родната й къща в Панагюрище.

Децата и възрастните се радват на:

  • гледката на околните планини
  • дървените пейки за посядане, докато се изкачвате
  • близката църква „Свето Въведение Богородично“
  • фигурите изграждащи мемориален комплекс „Априлци“
  • места, свързани с историята на България

Близо до Панагюрище е местността Оборище, която препоръчваме да не подминавате.

Автори:  Явор Радев

Редактор: Евел Инара

Снимки: Явор Радев

© Всички права запазени. Препечатване на текста, изображенията и части от текста е възможно само със съгласието на авторите на статията.

Comments are closed.