Крайбрежната алея на град Несебър предлага няколко километра разходка покрай морето, без притеснения от автомобили. Има достатъчно пейки по пътя, голяма детска площадка, площадки с излаз към водата и даже към пясъка. През топлите месеци ще минете покрай импровизиран лунапарк и неголям аквариум.

Ако започнете разходката си от Северния плаж (плажа откъм Слънчев бряг), може да обиколите целия стар град, после отново да минете провлака – където е най-известната вятърна мелница – обаче от другата му страна. Така ще се върнете в новия град, стигайки Южния плаж на Несебър и градския парк. По част от Крайбрежната алея върви атракционно влакче, което продължава към Слънчев бряг.

УПЪТВАНИЯ:
Пеша:
В края на Северния плаж на Несебър тръгва Крайбрежната алея. Тя следва брега на морето и върви към стария град. В тази част е съчетана с велоалея и пътя на влакчето. После преминава по провлака с мелницата, който свързва стария и новия град. Бихте могли да тръгнете по Крайбрежната алея и от тук. Тази част е застлана с асфалт.
Ако изберете да тръгнете в обратна посока – от Южния плаж – там алеята е застлана с плочки и преминаването през паркинга на яхтеното пристанище трябва да бъде с повишено внимание заради паркиралите коли.
С автомобил:
Близо до мелницата при провлака има няколко платени паркинга. И преди провлака, и след него има къде да се остави кола. Може да минете и с автомобила си през провлака, който свързва новия и стария град на Несебър. В началото на стария град, около Крайбрежната алея има големи зони с платено паркиране.

До Крайбрежната алея може да се слезе от много близки до брега улички. Не е необходимо да я следвате от началото до края.
ИСТОРИЯ:
Ще чуете всякакви неродолюбиви истории за миналото на Несебър. Старото име на града звучи горе-долу като „Месембрия“. Ако знаете, че „брия“ е стара тракийска дума за „град“, а градът се намира в някогашните земи на мизите, то значението „Мизийски град“ изглежда напълно разбираемо.
Имената на селищата са важни, особено за българската история. Любопитно е, че на двайсетина километра от град Солун има селище, което в наши дни носи името Неа Месимврия и дори има новопостроена дървена мелница. До 1928 година то е носило името Бугарѝево. Дали са му ново име, което обаче има същото значение като старото, защото не един исторически извор отъждествява мизите с българите.
В град Месембрия, според „бащата на науката“ Аристотел, бил роден великият разказвач на басни Езоп.
Старата външна стена на града всъщност се е намирала на над 100 метра навътре в морето. А сегашната Крайбрежна алея в миналото е била по-вътрешна част от града. Подводните изследвания около Несебър започват още през 1960 година от археолога професор Велизар Велков. В тях се включва първата българка археолог-леководолаз Люба Огненова-Маринова.
Ако се отбележи старата стена, открита и датирана от Люба Огненова-Маринова, според която тя била построена през І хилядолетие преди Христа, ще се види колко голяма част от стария град и пристанището му е под вода днес. В миналите епохи Несебърският полуостров е имал по-голяма площ. Бреговата му линия се е движела някъде около днешната 8-9 метрова изобата*.
*Изобата означава „еднакво дълбок“ – това е линията на картите, обозначаващи дълбочината.

Докато се разхождате по днешната Крайбрежна алея, ще видите една от емблемите на Несебър – старата дървена мелница. Тя е висока около 10 метра и не е единствената мелница в този град. При последното ни посещение на града (2024 година) забелязахме, че тази мелница има музейна част, но беше късно и не успяхме да я посетим.
В края на новия град доскоро е имало още една мелница. За съжаление към днешна дата (2024 година) тя е „вградена“ в новостроящ се хотел. Не проумяваме как и защо това е било допуснато. Мелниците в Несебър са били около двадесет. По крайбрежната алея може да се видят останките на още една стара мелница, която е била действаща. Намира се точно до големия паркинг от северната страна. Недалеч може да се видят и останките на една от най-старите църкви в Несебър – базиликата „Света Богородица Милосърдна“, построена през V век.
В северната част има повече забавления за децата – детски площадки, уличен фитнес, игрища за футбол и баскетбол, малки водни площи.

В южната част ще минете през пристанището и морската гара на Несебър. От тази страна ще видите Античния театър с църквата „Свети Йоан (Иван) Неосветени” до него, както и малки плажове. Препоръчваме да се отбиете в Археологическия музей и да похапнете сладкиши в сладоледената къща до него – те се намират близо до градските порти.

На разположение в крайбрежна алея на Несебър има:
- дълги, асфалтови алеи
- много пейки
- няколко детски площадки
- Мелницата
- Античен театър
- Морска гара
- Плаж в стария град Несебър
- Базилика „Богородица Милосърдна“
- Старата вятърна мелница (останки)
- Спортно игрище за футбол и баскетбол
- Лунапарк Несебър (през летния сезон)
- Морски аквариум „Свети Никола“ (през летния сезон)
- уличен фитнес
- платен паркинг
- заведения
Още снимки от крайбрежна алея на Несебър:












- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Крайбрежна алея – НесебърКрайбрежната алея на град Несебър предлага няколко километра разходка покрай морето, без притеснения от автомобили. Има достатъчно пейки по пътя, голяма детска площадка, площадки с излаз към водата и даже…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Златен парк в град ЛуковитЗлатен парк в град Луковит прилича на картинка от приказка. Известен с каменните къщи, които почти всички сме виждали на снимка, той всъщност е още по-красив на живо. Намира се…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Централен градски парк – ПловдивЦентралният градски парк на Пловдив, наричан още Цар-Симеонова градина, се намира точно до пешеходната част на града. Всичко е близо до него – и Капана, и останалата част от Стария…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Централен градски парк ПерникЦентралният градски парк на град Перник се намира точно до ларгото на града – покрай река Струма, над която се издигат няколко красиви мостчета. Били сме доста пъти в Перник,…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Ямболския парк край ТунджаГрадската градина на Ямбол отдавна ни беше привлякла вниманието. Около парка се извива река Тунджа с мостове на няколко места, с водни колелета, плаващи птици и пейки покрай бреговете ѝ.…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Планетариум и обсерватория, ЯмболБяхме в Ямбол и търсехме места за разглеждане, подходящи за семейства с деца. Оказа се, че в Ямбол има астрономическа обсерватория и планетариум, при това не от вчера. Посетихме го…
Автори: Евел Инара, Явор Радев
Снимки: Явор Радев, Евел Инара
Пълнощастие 2025 © Всички права запазени.
Препечатване на текста, изображенията и части от текста е възможно само със съгласието на авторите на статията.