НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Морска разходка в Созопол

Много морски градчета предлагат разходки с корабче. Билетите не са скъпи, а преживяването е съвсем различно от разходката из града. Дали вечер или в облачен ден – спомените за тази разходка ще бъдат по-трайни, отколкото от обиколка на улиците, точно защото не се случва чак толкова често.

Ако се притеснявате от морска болест – оказа се, че на корабчетата предлагат хапчета. Ние наскоро открихме, че българският пестил успешно се бори с моркската болест, дори моряците ни са го ползвали. Той помага и против гадене в автомобил.

Вземете си бутилка с вода, защото пиенето на вода намалява гаденето също, и се разходете по море. Ние ще ви разкажем за Созопол, но корабчета има по цялото ни крайбрежие.

УПЪТВАНИЯ:

За да се качите на някое от увеселителните корабчетата в Созопол, трябва да стигнете до пристанището. То се намира в Созополския залив, построено е след Първата световна война и има кей за пътнически и риболовни кораби. Ако сте с кола, там има няколко платени паркинга, включително и на самото пристанище. Там е и началната точка на морските обиколки.

ИСТОРИЯ:

За първи път направихме семейно морскао плаване през 2020 година. Водехме си малко дете, което се изморява по-бързо, както и хора, които не харесват дългото ходене. За разлика от ходенето, плаването ни позволяваше да се движим с една скорост и еднакво удоволствие:)

Избрахме си на пристанището в Созопол най-големия кораб за разходка по нашето Черноморие – Посейдон. Този кораб е дълъг е 30 метра, има две мачти и две палуби. Може да превозва до 180 души. Когато ние се качихме, беше запълнен наполовина и на палубата беше наистина просторно. Корабът разполага с маси и предлага ястия при желание.

Обиколката продължи един час. Отминахме остров Свети Кирик – той е единственият остров по българското крайбрежие, свързан с континента посредством допълнително изграден вълнолом. На него се намира и бившето Военноморско училище. Любопитното е, че по силата на Ньойския договор от 1919 година, България е нямала право на Военноморско училище. Това е принудило българските военноморски сили да преместят центъра си от Варна в Созопол, и там да бъдат обучавани за „рибари“.

Остров Свети Кирик заедно с полуостров Столец (Скамни), покрай който продължава морското пътешествие, са най-старите населявани части на Созопол. На полуостров Столец има открити останки на селище от почти 3000 години. От водата може да го зърнете, като потърсите с поглед сградата на художествената галерия. В същата сграда преди се е намирало старото училище на града.

След това виждаме възстановената крепостна стена на Созопол и централния плаж след нея.

Обикаляме нос Боруна, след който идва по-големия плаж на Созопол – Хармани. Там, срещу плажа, корабът обръща и поема към „Острова на птиците“ – мъничкия остров Петър. До него е по-големия остров Иван (Йоан), виждаме южната му страна. От кораба хранят чайките, затова край нас се понасят хиляди птици. Те са едва ли не на ръка разстояние и кръжат, търсейки още храна. Гледката стана още по-впечатляваща.

Виждаме мидените ферми и накрая се отправяме натам, откъдето започна разходката ни – пристанището в Созопол. На запад се жълтее дългата плажна ивица от „Златна рибка“ през „Градина“, та чак до Черноморец.

На големите не ни прилоша, само хлапето ни имаше леко замайване, макар да няма проблеми при пътуване. Преполагаме, че се случи, защото лежа на пейката за около десетина минути. Пейките са широки и ни се приисква да полегнем, докато пътуваме, но явно това не е добра идея. Замайването отмина просто с пиене на вода.

Цените през 2022 година за пътуване с корабче бяха от 9 до 12 лева на човек, в зависимост от големината на корабчето и вида обиколка. Имаше и други курсове на морска разходка. Например, разходка с пикник до остров свети Иван (Йоан). Забелязахме, че в часовете след залез, корабчетата са осветени отвън и сякаш сияят в тъмнината. Ето такава разходка по тъмно сме си обещали за следващия път.

Още гледки на корабчета за морски обиколки:

Автори: Евел Инара, Явор Радев

Снимки: Явор Радев

© Всички права запазени. Препечатване на текста, изображенията и части от текста е възможно само със съгласието на авторите на статията.

Comments are closed.