Парк Свети Врач не може да бъде посетен само веднъж. Щом стъпите там, непременно ще поискате да отидете пак. За нас това е един от най-хубавите паркове на България. Красив, зелен и спокоен, с асфалтирани, но и с пясъчни алеи, с безброй закътани пейчици и доста забавления за малки и големи.
Сред безплатните развлечения са: макет на Пирин, въжени мостове над реката, зоокът с пауни, водни птици при езерото, воденично колело, детски площадки и фитнес, изкуствена пещера, къщата на Баба Яга… А ако продължите по една от двете заобикалящи парка улици, ще стигнете до зоокът Сандански, който също е безплатен. Платени са басейните, водните колелета, влакчето, виенското колело и детският лунапарк.
УПЪТВАНИЯ:
Парк Свети Врач граничи от една страна с ларгото на град Сандански. Тоест, ако нощувате в центъра, сте на пешеходно разстояние от него. Имайте предвид, че в Сандански има платено паркиране по централните улици, включително в събота.
В горната страна на парка е застроено основно с хотели. Ако сте в тази част, пак сте на пешеходно разстояние до парка, но не и до центъра. Паркирането там е свободно.
С кола може да се стигне по някоя от двете улици, които го заобикалят – улица Полковник Дрангов или улица Околовръстно шосе. Улица Околовръстно шосе е по-удобна, има повече места за паркиране, по-широка е. Градът ни напомни на Велико Търново по стръмнините, които тръгват от центъра му, който се пада най-ниско. Част от уличките са тесни и криволичат.
ИСТОРИЯ:
Парк Свети Врач носи името на селото, което е послужило за основа на град Сандански. От 1929 до 1949 година градът е носил името Свети Врач.
Изграждането на парк Свети Врач започнало още през 1916 година. Тогава войниците на генерал Георги Тодоров по негово нареждане посадили фиданки от бял и черен бор. Няколко години по-късно, за да се справят с комарите от река Санданска Бистрица, били засадени и фиданки на кедър и японска акация.
Ще видите бюст на генерал Георги Тодоров в началото на парка, срещу Интерхотел Сандански. Той е български военен герой, роден в Болград – Бесарабия. Негов дядо е Панайот Греков – един от инициаторите за създаване на Болградската гимназия, помагал на Георги Раковски при издаването на вестник „Дунавски лебед“.
Георги Тодоров се включва като опълченец (т.е. доброволец) в Руско-турската война (1877-1978). Участва в Сръбско-българската като началник на Летящия отряд (Видин-Кулата). През Балканските войни (1912-1913) е командир на Седма пехотна рилска дивизия. През Първата световна война (1915-1918) е командир на втора българска армия.
Делата на неговите братя са също толкова значими. Сред братята му са първият ректор на Софийския университет; кметът на София между 1905 и 1908 година, по чиято инициатива в София са поставени жълтите павета и е построен нов водопровод от Бояна; основоположникът на съдебната медицина в България; един от основателите на топлофикацията в България.
В парк „Свети Врач“ има над 160 растителни вида. Препоръчваме го за разходка през пролетта и есента. Лятото е твърде горещо, а зимата е топла, ала все-пак е зима.
Условното начало на парка е след моста при Интерхотел Сандански. Там се намира чешма с гореща минерална вода – 76 градуса е, така че внимавайте. Попитахме и за други места с течаща минерална вода в града и ни казаха, че нямат практика да ползват тази вода за пиене. Ако искате да си налеете – само това е мястото.
Разходете се от двете страни на реката, за да не пропуснете някое местенце. От главната алея тръгва влакчето. То спира, ако махнете на водача и има свободни места. Обикаля парка от единия край до другия и ще ви върне отново при началната спирка, ако не поискате да слезете другаде.
В двата края на парка има обществени басейни – Спортен интернат Сандански и градският басейн в горната част. Градският басейн отваря през юни.
С децата не само ще си почивате, но може и да научите нещо – например при макета на Пирин планина, при огромния мраморен къс на главната алея до Спортния интернат, при воденичното колело, в зоокътовете.
Твърди се, че виенското колело на град Сандански е най-голямото в България. Наистина изглежда внушително. Много се зарадвахме, че работеше при последното ни пътуване до парка. Не открихме ясна информация за работното време. Обиколките са бавни и приятни – за около 4 минути се прави един пълен оборот. Качването става чрез забавяне на движението, тоест не се чака за начало на нова сесия. Така обаче не става много ясно колко време е престоя на него. Свалиха ни на 20-тата минута, а по спомени като че ли ни бяха казали 30. Питайте, преди да се качите:) Кабинките са за четирима души. Прозорците им са сини, затова снимките и видеата имат такъв цвят. Возенето е приятно и го препоръчваме, не влияе на по-чувствителните стомаси.
Цените за 2023 година:
- възрастен – 10 лева
- дете от 4 години до 12 години– 5 лева
- дете от 13 години до 18години– 10 лева
- дете до 3 години безплатно
Препоръчваме и влакчето, дори да обичате да вървите. То пресича парка и ви връща обратно. Тръгва от Спортния интернат близо до центъра.
Цените за 2023 година:
- Възрастен (за възрастен се брои дете над 7 години) – 4 лева
- Дете под 7 години – 2 лева
Другата атракция в парка е езерото. В него може да се карат водни колелета, на брега му има ресторант и в единия му край са огражденията за водоплаващи птици. Когато ние го посетихме, (април 2023 година) имахме късмета да срещнем гъски, разхождащи се с малките си по алеята край езерото.
Цени водно колело за 2023 година:
- 10 лева – 20 минути
До зоокът Сандански е възможно да се стигне пеша, ако решите да вървите отстрани на улица Околовръстно шосе, след като излезете от алеите на парк Свети Врач. За нас по-добрия начин е с кола. Срещу зоокъта има паркинг. След като се порадвате на животните, може да поседнете на дървените пейки или беседката.
Макар и малък, зоокътът е добре подреден. По дължина минава дървено мостче, от което имате поглед към елените, козичките и кенгурата.
На разположение има:
- сенчест парк
- езеро с водни колелета и много водоплаващи птици
- детски кътове
- басейни
- дървени беседки
- гостилници
- чешмички
- игрища
- баскетболно игрище
- стадион и малки игрища до него
- виенско колело
- влакче
- въжени мостчета на реката
- изкуствена пещера
- къща на Баба Яга
- воденично колело
- чешма с гореща минерална вода
Носете си:
- пари в брой
Хубавото е, че в Парк Свети Врач може да не носите нищо. Има много чешмички, както и много заведения. Не видяхме кучета, пуснати да тичат свободно, нито кучешки паркове. Имайте едно наум, ако сте с домашен любимец.
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Ямболския парк край ТунджаГрадската градина на Ямбол отдавна ни беше привлякла вниманието. Около парка се извива река Тунджа с мостове на няколко места, с водни колелета, плаващи птици и пейки покрай бреговете ѝ. Потънал…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Планетариум и обсерватория, ЯмболБяхме в Ямбол и търсехме места за разглеждане, подходящи за семейства с деца. Оказа се, че в Ямбол има астрономическа обсерватория и планетариум, при това не от вчера. Посетихме го час…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Късноантичен мавзолей с детска площадка в квартал Лозенец, СофияАрхеологически комплекс „Късноантичен мавзолей“ в квартал „Лозенец” Ето една неголяма, открита наскоро градинка със запазени руини, пейки, чешма, тоалетна и детска площадка. Подходяща е за посещение и в пек или дъждовно…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Зоологическа градина в БлагоевградЗоологическата градина на Благоевград е безплатна за посещения и до нея води дълга малко над километър алея, покрай която тече кристално поточе. На нас това ни хареса особено много, нищо, че…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Парк Бачиново в БлагоевградМного хора обясняват на децата си, че трябва да обичат България, ала при всяка възможност заминават зад граница. Посланието е ясно и децата от малки научават, че в родината им явно…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Паркът в град Елин ПелинТърсите места около София, където да се разходите? Отидете до парка на град Елин Пелин. Той се намира в центъра на града, има асфалтирани алеи, подходящи за всякакви колички и детски…
Автори: Явор Радев, Евел Инара
Снимки: Явор Радев, Евел Инара
Пълнощастие 2023 © Всички права запазени.
Препечатване на текста, изображенията и части от текста е възможно само със съгласието на авторите на статията.