Цари Mали град се намира на хълма Св.Спас, разположен по билото на Верила планина. Сравнително близо до София – на около 55 километра в посока Самоков. В селото има и минерални басейни.
УПЪТВАНИЯ:
Най-бързият маршрут е София – Бистрица – Железница – Ковачевци – Поповяне -Алино – Белчински бани. От кръстовището на Балчински бани със село Белчин завивате надясно, ако идвате от София. Още докато пътувате, ще сте забелязали хълма Св.Спас и релсите на фуникуляра.
В селото може да оставите колата си на паркинга на комплекса или по централните улици, ако местата там са заети. Щом стигнете до площадче с паметник от дясната ви страна, завивате наляво и пак продължавате направо. Ще видите първия паркинг и ако има свободни места, служителите ще ви пуснат през бариерата и до паркинга, намиращ се непосредствено до долната станция на фуникуляра и църквата света Петка. Ако на паркингите няма места и се наложи да паркирате по централната улица, няма да спестите таксата за паркинг. За радост, цената за престой на автомобил не беше повече от 2 лева за деня.
ИСТОРИЯ:
Цари Мали град е късноантична крепост. Разположена е на хълма Св. Спас в планината Верила, над село Белчин, община Самоков. Най-ранни следи от човешка дейност на хълма Св. Спас се датират към ранножелязната епоха (VIII – VI в.пр.Хр.). Открити са множество ями с култов характер, което предполага, че на мястото може би е имало светилище. Комплексът „Цари Мали град“ е открит официално на 18 юли 2013 година. Той включва късноантична крепост, църковен ансамбъл, зони за отдих и спорт.
Мястото е удивително, съчетава в себе си древни руини и пикник поляни. Има забавления за цялото семейство – безплатен въжен мост, безплатни люлки и катерушки, беседки, пейки и какво ли не още. За да стигнете до платото, където са разположени крепостта “Св.Спас“ и атракционите, избирате да се качите пеша или да чакате на опашката за фуникуляра. Гледката от хълма, върху който се намира крепостта е много красива и заслужава да бъде посетена през всеки сезон.
Разходката до Цари Мали град беше едно от първите ни пътешествия с детска количка, след като станахме родители. Качихме се догоре пеша, защото опашката беше огромна. Горе е по-хладно заради височината, не пропускайте да си носите връхни дрехи. Не тръгвайте нагоре без вода и някаква храна. Няма да има откъде да си купите.
Летем в горичката около крепостта се намират диви ягоди. В по-закътаните местенца има комари, носете си репелент, ако разпънете бивак там.
Полезно е още да знаете:
- Зимно рабoтно време на комплекса важи за периода 01.11. – 31.03. През седмицата крепостта и фуникуляра са отворени от 09:00 до 16:30 часа. През уикендите от 09:00 до 17:30 часа. Последни посетители се допускат от сряда до петък до 16:00ч, събота и неделя – до 17:00ч. Поляните, катерушките и въжения мост нямат работно време.
- Лятното рабoтно време на комплекса е в периода 01.04 до 31.10. През седмицата е отворено от 09:00 до 17:30 часа. През уикендите от 09:00 до 18:30 часа. Последни посетители се допускат от сряда до петък до 17:00ч, събота и неделя – до 18:00ч.
- Релсовата кабинка (Фуникуляр – кабинков лифт, който се движи по релса) побира осем човека, изкачва се и слиза до върха за шест минути. Билетът включва и вход за крепостта. Поради малкия капацитет на кабината, в топлите месеци опашката от желаещи е дълга.
- Фуникулярът има едночасова обедна почивка от 12.00 до 13.00 часа.
- Екопътеката е дълга около километър – изкачвал съм я, бутайки бебешка количка, така че не е непреодолимо препятствие. По цялата й дължина има пейки и беседки.
- Стигнете ли платото, идва забавната част. За любознателните: възстановената крепост, с възможност за разглеждане и на кулите. Там е изложена малка част от откритите при разкопките на района артефакти: керамика, монети от различни периоди, многообразни войнски принадлежности, както и малка колесница. На една от кулите има възстановени отбранителни съоръжения. В двора на крепостта е изложен макет на крепостта – така, както е изглеждала в миналото.
- Отвъд крепостните стени се намира стометров въжен мост – задължително е да се опита. Това със сигурност е една от най-любимите атракции на всеки посетител, независимо от възрастта му.
- Следват детските площадки, многобройни беседки и маси с пейки, пръснати по цялата територия на комплекса.
- Дори да не сте отишли за да си направите пикник, добре е да носите вода и храна. На платото досега не са се продавали храни и напитки.
Децата и възрастните се радват на:
- гледката от крепостта: околните планини
- екопътеката с дървени пейки и беседки
- възстановените крепостни стени
- фуникулярът
- възможността да разгледате околността с далекоглед или да направите панорамни снимки
- музей в кулите с откритите при разкопките на района артефакти
- пейки и беседки за релакс
- кулите на крепостната стена
- въженият мост
- детските площадки
- алеите за разходка около крепостта
Снимки от Цари Mали град:
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Планетариум и обсерватория, ЯмболБяхме в Ямбол и търсехме места за разглеждане, подходящи за семейства с деца. Оказа се, че в Ямбол има астрономическа обсерватория и планетариум, при това не от вчера. Посетихме го…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Късноантичен мавзолей с детска площадка в квартал Лозенец, СофияАрхеологически комплекс „Късноантичен мавзолей“ в квартал „Лозенец” Ето една неголяма, открита наскоро градинка със запазени руини, пейки, чешма, тоалетна и детска площадка. Подходяща е за посещение и в пек или…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Зоологическа градина в БлагоевградЗоологическата градина на Благоевград е безплатна за посещения и до нея води дълга малко над километър алея, покрай която тече кристално поточе. На нас това ни хареса особено много, нищо,…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Парк Бачиново в БлагоевградМного хора обясняват на децата си, че трябва да обичат България, ала при всяка възможност заминават зад граница. Посланието е ясно и децата от малки научават, че в родината им…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Паркът в град Елин ПелинТърсите места около София, където да се разходите? Отидете до парка на град Елин Пелин. Той се намира в центъра на града, има асфалтирани алеи, подходящи за всякакви колички и…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Любимите ни сладоледи от истински продуктиДве трети от нашето семейство си хапва сладолед целогодишно и обожава да го прави. Една трета се дели от групата, но лятото също се реди на опашката. Понеже повечето сладоледи…
Автор: Явор Радев
Редактор: Евел Инара
Снимки: Явор Радев
© Всички права запазени. Препечатване на текста, изображенията и части от текста е възможно само със съгласието на авторите на статията.