Централният градски парк на град Перник се намира точно до ларгото на града – покрай река Струма, над която се издигат няколко красиви мостчета. Били сме доста пъти в Перник, ходили сме и в други паркове там, били сме на метри от началото му, а не сме знаели, че го има. А се оказа чудесен парк – с река и патета в нея, с кокетни мостчета, с гладка и права алея, подходяща за летни кънки, с миниатюрен зоокът, с езеро с лилии, с няколко детски площадки и много сянка.
Фестивалът Сурва се провежда точно на границата на парка, близо до Двореца на културата в Перник. Над централния парк се намира Паркът на предизвикателствата, за който вече сме писали. През гората води пътека, която ги свързва, но ние не сме минавали по нея. В центъра на Перник се намират Историческия музей и Подземния минен музей. Те са един до друг и са свързани с парка чрез голям паркинг.
Ние си купихме нелошо кафе в картонени чашки от последната будка с масички, точно на входа на парка до река Струма. Няколко пъти сме хапвали по парче пица от „пица Джой“ (заведение за бързо хранене), която се намира зад ъгъла до банка ДСК, точно на ларгото. Вътре има големи маси и тоалетна за клиентите.
УПЪТВАНИЯ:
- Пеша:
Централният градски парк се намира в центъра на Перник. Ларгото прелива в него. Можете да стигнете до там, като вървите покрай река Струма, откъм централния площад. Дворецът на културата е добър ориентир, защото се намира в началото на парка.
Според картите на Гугъл, автогарата е на 15 минути пеша, върви се почти по права линия, по улица Райко Даскалов.
- С автомобил:
Недалеч от Централния градски парк на Перник има няколко големи паркинга. Този пред Историческия музей е на улица „Физкултурна“, малко по-далечният е до улица „Радомир“, в близост до паметника на Кракра-Пернишки. Ако изберете да спрете от другата страна на реката и да влезете в парка по мостчетата, тогава трябва да паркирате на улица „Струма“. Имайте предвид, че в централната част на града действа синя зона за паркиране в делнични дни, както и в събота.
ИСТОРИЯ:
Когато потърсихме името на този парк, картите ни показаха две възможности: Централен градски парк и Западен парк. Може би това са два парка, които са се слели в един.
След Освобождението на България Перник бил селище с около 1000 жители, а къщите били пръснати в три махали около река Струма. Селището се разраствало основно благодарение на минното дело и заводите, може би затова в историята на града не се говори за парковете. Дворецът на културата, който се намира в началото на Централния парк, бил открит през 1957 година, а три години по-рано бил открит стадион „Миньор“, който днес граничи с парка. Преди да го има стадиона, на мястото му пак имало игрище, но от подравнена сгурия.
Отскоро Централния градски парк на Перник разполага със спортен балон, който е оборудван за шест вида спорт:
- Баскетбол
- Волейбол
- Тенис на корт
- Футбол
- Хандбал
- Бадминтон
Видяхме и детски център на открито, ако търсите заведение, в което малките деца да поиграят навън, докато вие си почивате.
На разположение в Централен градски парк Перник има:
- дълга, асфалтова алея покрай реката
- уличен фитнес
- пейки
- детски площадки
- река Струма с няколко мостчета
- къща на баба Яга
- маси за шах и табла
- тенис маси
- малък зоокът
- езеро с лилии
- заведения
- тренировъчно игрище „Конното“
- стадион Миньор
- детски център “Марти Фиеста“
- спортен балон
- изоставен външен басейн
Центърът на Перник е пълен с фонтани, което е чудесно в големите жеги. Има чешмички, ако ожаднеете. По протежение на улица „Юрий Гагарин“ всеки път минаваме покрай наистина дълга, но сенчеста алея, която в голямата си част е велоалея. В града има останки от крепост, както и два любопитни музея. Фестивалът „Сурва“ ни е сред любимите и го посещаваме всяка година. Перник предлага възможности за приятни разходки във всеки сезон и ние с удоволствие ги грабваме.
Носете си:
- пари в брой
- летни кънки или тротинетка
Още снимки от Централен градски парк Перник:
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Централен градски парк ПерникЦентралният градски парк на град Перник се намира точно до ларгото на града – покрай река Струма, над която се издигат няколко красиви мостчета. Били сме доста пъти в Перник, ходили сме и…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Ямболския парк край ТунджаГрадската градина на Ямбол отдавна ни беше привлякла вниманието. Около парка се извива река Тунджа с мостове на няколко места, с водни колелета, плаващи птици и пейки покрай бреговете ѝ. Потънал в зеленина…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Планетариум и обсерватория, ЯмболБяхме в Ямбол и търсехме места за разглеждане, подходящи за семейства с деца. Оказа се, че в Ямбол има астрономическа обсерватория и планетариум, при това не от вчера. Посетихме го час преди да…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Късноантичен мавзолей с детска площадка в квартал Лозенец, СофияАрхеологически комплекс „Късноантичен мавзолей“ в квартал „Лозенец” Ето една неголяма, открита наскоро градинка със запазени руини, пейки, чешма, тоалетна и детска площадка. Подходяща е за посещение и в пек или дъждовно време, защото…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Зоологическа градина в БлагоевградЗоологическата градина на Благоевград е безплатна за посещения и до нея води дълга малко над километър алея, покрай която тече кристално поточе. На нас това ни хареса особено много, нищо, че дъщеря ни…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Парк Бачиново в БлагоевградМного хора обясняват на децата си, че трябва да обичат България, ала при всяка възможност заминават зад граница. Посланието е ясно и децата от малки научават, че в родината им явно няма какво…
Автори: Евел Инара, Явор Радев
Снимки: Явор Радев, Евел Инара
Пълнощастие 2024 © Всички права запазени.
Препечатване на текста, изображенията и части от текста е възможно само със съгласието на авторите на статията.