За да разгледате Велико Търново трябва поне една седмица. Ние откриваме по нещо ново всеки път, щом посетим този царски град.
В края на май (2017-та) се качихме и в крепостта „Трапезица“, която от есента на 2016-та отново е отворена за туристи.
УПЪТВАНИЯ:
За да стигнете до „Трапезица“ трябва да следвате кодова дума: фуникуляр. Макар хълмът да се вижда отвсякъде, може да се полутате, докато търсите пътя към крепостта. Ако сте в автомобил, вероятно е да подминете мъничката табела, сочеща към крепостта. Ако се возите и недовиждате леко това е почти сигурно 🙂
Забелязахме надписа „фуникуляр“ и бързо съобразихме да поемем натам. Пътят, който трябва да следвате е шосе 514 Велико Търново – Арбанаси. След като завиете при мъничката табела и по-големия надпис с кодовото име, поемате по улица Дервеня. След нея завивате по улица Трапезица, в края й е станцията на фуникуляра към „Трапезица“. Фуникуляр е кабинков лифт, който се движи по релса. Малко по-рано подминахме табела за екопътека, водеща към „Трапезица“. Може да се качите и със собствени усилия, ние нямахме много време, затова се возихме.
Полезно е още да знаете:
- До станцията на фуникуляра има паркинг за 50-60 автомобила, също и автобуси, безплатен е. Сградата разполага с безплатна тоалетна, автомати за вода и лакомства. Носете поне вода със себе си, в крепостта няма магазини.
- За възрастни входът за музея плюс ползването на фуникуляр в двете посоки е 16.00 лева, за учащи и студенти – 12.00 лева, български граждани над 60 години – 13.00 лева, семеен билет за семейства с до 3 деца от 7 до 18 годишна възраст – 26.00 лева, инвалиди със социален асистент – 5.00 лева.
- Работно време: от 9.00 до 17.00 часа.
- Фуникулярът има едночасова обедна почивка от 12.00 до 13.00 часа.
- Всеки последен четвъртък на месеца, входът за АМР „Трапезица“ е безплатен, с изключение таксата за фуникуляр, която е 10.00 лева.
- Линията на фуникуляра е дълъга около 130 метра. Вози гладко, преминаването на сглобките между металните релси се усеща съвсем леко. Времето за изкачване и слизане е около три минути.
- Пазете билета от фуникуляра, той служи и за вход за музея на „Трапезица“, а ще ви трябва и за слизане.
- Запасете се с метални левчета – с тях работи „далекогледът“ в крепостта.
ИСТОРИЯ:
След като стигнете върха, се оказвате във втората крепост на вътрешния град на Средновековен Търновград. Крепостта е с форма на трапец, следва релефа на платото върху което се намира. Предполага се, че името Трапезица идва благодарение именно на трапецовидната й форма. Изградена е на десния бряг на река Янтра, северозападно от популярната дестинация – крепостта Царевец.
Гледката е изумителна – след платото, върху което се намира Арбанаси погледът ви се спира върху величествения Царевец, после съвременното Велико Търново и заобикалящите го планини.
Смята се, че главният вход на „Трапезица“ се намирал на южната страна и е бил свързан с Царевец чрез мост над река Янтра. Мостът е бил някъде срещу църквата “Св. 40 мъченици”. Към този вход е водел каменен път, изсечен в скалата и стигащ до южната порта, следи от присъствието му са запазени и до днес.
Благодарение на пътеките из крепостта разходката е истинско удоволствие. Поставени са пейки, на които да поседнете и да се подкрепите, радвайки се на невероятната гледка, която ви заобикаля. Разходката е възможна и с по-малки деца, и дори с количка. Има невисоки стълби. Разбира се, дръжте малките деца за ръка, особено във възстановените постройки.
В музея са изложени малка част от откритите при разкопките на района артефакти: керамика, монети от различни периоди, многообразни воински принадлежности. На интерактивните панели можете да прочетете за крепостта и артефактите, които са изложени. Има и триизмерен интерактивен модел на крепостта.
При разкопките на „Трапезица“ са намерени основите на 17 църкви. В църква номер 8 се предполага, че в специална мощехранителница са били положени мощите на Свети Йоан (Иван) Рилски. Известно е, че цар Иван Асен I тържествено ги е пренесъл от Средец (днес София) в Търновград.
В няколко от възстановените църкви са запазени части от стенописи.
Погледнете от кулата или крепостната стена срещу крепостта Царевец – под вас тече река Янтра, в далечината се виждат кубетата на катедрален храм „Свето Рождество Богородично“.
Запасете се с монети от левче, ако искате да разгледате околността с „далекоглед“. Дори и да забравите, гледките с невъоръжено око няма да ви разочароват, напротив.
Децата и възрастните се радват на:
- Гледката от крепостта: околните планини, платото на Арбанаси, Царевец и Велико Търново
- Река Янтра погледната отвисоко
- Разкопките и възстановените църкви
- Фуникулярът
- Възможността да разгледате околността с „далекоглед“
- Музей с откритите при разкопките на района артефакти
- Пейки за релакс
- Кулата на крепостната стена
Най-подходящи сезони за посещение: Целогодишно, като най-интересно ще е по време на спектакъла „Звук и светлина“!
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Планетариум и обсерватория, ЯмболБяхме в Ямбол и търсехме места за разглеждане, подходящи за семейства с деца. Оказа се, че в Ямбол има астрономическа обсерватория и планетариум, при това не от вчера. Посетихме го час преди да…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Късноантичен мавзолей с детска площадка в квартал Лозенец, СофияАрхеологически комплекс „Късноантичен мавзолей“ в квартал „Лозенец” Ето една неголяма, открита наскоро градинка със запазени руини, пейки, чешма, тоалетна и детска площадка. Подходяща е за посещение и в пек или дъждовно време, защото…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Зоологическа градина в БлагоевградЗоологическата градина на Благоевград е безплатна за посещения и до нея води дълга малко над километър алея, покрай която тече кристално поточе. На нас това ни хареса особено много, нищо, че дъщеря ни…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Парк Бачиново в БлагоевградМного хора обясняват на децата си, че трябва да обичат България, ала при всяка възможност заминават зад граница. Посланието е ясно и децата от малки научават, че в родината им явно няма какво…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Паркът в град Елин ПелинТърсите места около София, където да се разходите? Отидете до парка на град Елин Пелин. Той се намира в центъра на града, има асфалтирани алеи, подходящи за всякакви колички и детски колелета, има…
Автори: Явор Радев, Евел Инара
Снимки: Явор Радев
© Всички права запазени. Препечатване на текста, изображенията и части от текста е възможно само със съгласието на авторите на статията.