Ако пътувате до Сливен и времето го позволява, непременно се качете до природния феномен Халката. Ще се разходите по пътеката покрай планинска рекичка и миниатюрни вирчета чак до скалата с интересна форма, ще си направите впечатляващи снимки, ще поспрете на някоя от малките пейчици…

Ние се изкачихме за по-малко от четвърт час с четиригодишно дете. Валя ни дори кратък дъжд, но листата ни опазиха сравнително сухи.

Ева с баща си на Халката преди почти 40 години!
УПЪТВАНИЯ:
Халката се намира в непосредствена близост до въжената линия към местността Карандила и се вижда от станцията в града. За да стигнете лесно до пътеката, която води до Халката следвайте същия маршурт като за Сливенския лифт. Ние минахме по булевард „Панайот Хитов“, после се отклонихме по улица „Планинска“, която завършва с обръщало и места за паркиране.
- Паркингът е безплатен, но побира сравнително малък брой автомобили, спира се и по продължението на улица „Планинска“.
- За да се разходите до Халката не е необходимо да заплатите входна такса.
След като стигнете станцията на лифта, я подминавате и на 20 метра след нея започва пътеката, водеща към Халката. Пътеката започва с дървено мостче.

Внимавайте за поставените с боя маркери по дърветата и камъните, за да не се залутате като нас по някоя от успоредните по-малки пътечки, които пак водят до крайната цел, но са доста стръмни, особено за малки деца. Главната пътека е удобна, на няколко места има дървени табелки, оказващи посоката, пейки на които да си починете по време на прехода. Ще минете по няколко дървени мостчета, а децата задължително ще потичат, прекосявайки ги безброй пъти.
Пътеката е оживена в почивни дни и сравнително лесна за изкачване, само последните 200-300 метра са по стръмен склон. В тази част има поставени дървени перила и тук-там са оформени стъпала, за да се задържите и да не се пързулнете по стръмнината.
ИСТОРИЯ
Награда ще ви е гледката към града от естествената площадка встрани на Халката. Катеренето до самата скала за снимка ще ви осигури доза адреналин и после доза смях, докато слизате, пълзейки. Поседнете на скалите наоколо и си представете как е изглеждал балкана край вас, според легендата:
Някога цялата долина под Сините камъни била море, а на Халката завързвали корабите на мореплавателите.

Децата и възрастните се радват на:
- гледката към Сливен и околните планини
- поточе
- дървени мостчета
- дървени пейки
- места за почивка и пикник
- природния феномен Халката
Снимки от Халката край Сливен:
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Централен градски парк – ПловдивЦентралният градски парк на Пловдив, наричан още Цар-Симеонова градина, се намира точно до пешеходната част на града. Всичко е близо до него – и Капана, и останалата част от Стария град, и доста…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Централен градски парк ПерникЦентралният градски парк на град Перник се намира точно до ларгото на града – покрай река Струма, над която се издигат няколко красиви мостчета. Били сме доста пъти в Перник, ходили сме и…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Ямболския парк край ТунджаГрадската градина на Ямбол отдавна ни беше привлякла вниманието. Около парка се извива река Тунджа с мостове на няколко места, с водни колелета, плаващи птици и пейки покрай бреговете ѝ. Потънал в зеленина…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Планетариум и обсерватория, ЯмболБяхме в Ямбол и търсехме места за разглеждане, подходящи за семейства с деца. Оказа се, че в Ямбол има астрономическа обсерватория и планетариум, при това не от вчера. Посетихме го час преди да…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Късноантичен мавзолей с детска площадка в квартал Лозенец, СофияАрхеологически комплекс „Късноантичен мавзолей“ в квартал „Лозенец” Ето една неголяма, открита наскоро градинка със запазени руини, пейки, чешма, тоалетна и детска площадка. Подходяща е за посещение и в пек или дъждовно време, защото…
Автор: Явор Радев
Редактор: Евел Инара
Снимки и видео: Явор Радев
© Всички права запазени. Препечатване на текста, изображенията и части от текста е възможно само със съгласието на авторите на статията.