Никога не сме предполагали, че подобен квас съществува! Готов е за ползване след 24 часа, прави белия хляб пухкав, без никаква кисела жилка. Когато Явор намери рецептата в една стара готварска книга на Петко Рачов Славейков, тя чак ни се стори неправдоподобна.
Просто семейството ни шеста година си пече квасен хляб. Квасът у дома е нещо като домашен любимец – захранваме си го ежедневно, разпознаваме кога е тръгнал да мре и е време да прихванем нов. Квасът, описан от Славейков, нямаше нищо общо с познатия ни кисел квас, а по-късно се убедихме, че и не изглеждаше като него.
Решихме да пробваме. От проба глава не боли, а и щом Славейков го е написал, ние ще му се доверим. Преизчислихме рецептата, като намалихме дозата наполовина. Нашето количество е достатъчно за набухване на тесто за два хляба като показания на снимката или един хляб и купчина пухкави мекички.
Готовият квас сме съхранявали до 24 часа в хладилник, без да загуби свойствата си. Този квас трябва се използва скоро, след като е готов. Той не се подхранва. Приготвя се около 24 часа преди месенето на тестото. Тестото набухва бавно като при киселия квас. Към 12 и повече часа са необходими за вдигането му.
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ:
- брашно – две непълни чаени чаши
- захар – половин чаена чаша
- вода – три чаени чаши, тоест 600 милилитра
- щипка сол
ПРИГОТВЯНЕ:
Разбърквате в тенджера брашното, солта, захарта и топлата вода с телена бъркалка така, че в сместа да няма бучки. Слагате сместа на котлона, на много ниска степен и го варите един час без капак.
Сигурно си казвате – ама то ще стане крем! Ще трябва да го бъркам цял час! Ще залепне!
И ние си го казвахме, обаче се убедихме, че няма нужда да се бърка непрекъснато и да, наистина крайния резултат е подобен на крем.
Варили сме сладкия квас на индукционен и на обикновен котлон, и на двата на най-слабата степен – единица. Разбърквахме сместа само от време на време. След около половин час сместа започва да става на „грудки“, а към 40 – 50 минута вече е еднородна смес, подобна на каша.
След като мине един час варене, махате кашата от котлона и я оставяте да изстине без похлупак. Щом е студена, прехвърляте я в буркан, слагате капачка и оставяте за 24 часа на стайна темепература.
Не слагате тази каша на студено, защото нищо няма да стане. На стайна температура! У нас беше 20 градуса, есенно време.
След 24 часа квасът в буркана е готов. Той ще изглежда по същия начин, както когато сте го сипали там – сладка каша без никакви мехурчета в него. Количеството е 400-500 мл.
След като сладкият квас беше престоял 24 часа на стайна температура, използвахме половината от него, другата половина – затворена с капачка в буркана – прибрахме до другия ден в хадилника. При замесването след ден всичко беше наред с охладения квас, не сме го чакали да се събужда.
ПРИГОТВЯНЕ НА ТЕСТО ЗА ХЛЯБ / МЕКИЦИ / ПИЦА
- 200-250 мл сладък квас (половината от получената доза)
- 350-400 мл топла вода
- ½ ч.лъжичка сол
- 1 супена лъжица захар
- бяло брашно под килограм, колкото поеме за меко тесто
Замесвате меко тесто, слагате го в намаслена тавичка или тавичка с хартия за печене. Покривате с купа, восъчна кърпа или найлон – за да не изсъхва отгоре и да е на топло.
Може би защото е есен и у нас не е много топло, оставихме хляба да втасва дълго, към 20 часа. Това е нормално време за квасен хляб. Общо-взето, процедирахме както при хляб с кисел квас.
ВИЖТЕ РЕЦЕПТАТА НИ ЗА ХЛЯБ С КВАС
Пекохме час – първо 20 минути на 200 градуса, после 40 минути на 160 градуса по Целзий.
Бяхме очаровани от вкуса на изпечения хляб и мекичките. Даже трябва да се внимава, защото всичко, изпечено с този сладък квас, се яде бързо и неусетно. Ако го правим по-често, със сигурност ще понапълнеем:) Човек не си дава сметка, че е изял три мекици за две минути и вече грабва четвъртата. Хлябът пък е лек и въздушен като тостеровия хляб, за който понякога с тъга сме си спомняли. С кисел квас хлябът е някак по-тежък и корите стават по-твърдички.
ВАЖНО:
В никакъв случай не прибирайте в хладилник сладкия квас веднага след варенето, защото умира. Вече е проверено.
Благодарни сме за тази вкусна рецепта на Петко Рачов Славейков и неговата книга „Готварска книга или наставленія за всякаквы гостбы споредъ както гы правятъ въ Цариградъ и разны домашни справы / Събраны отъ разны книгы [от П. Р. Славейков]“, издадена през 1870 година.
Рецептата в оригинал като количество и мерни единици:
- Брашно 150 драма* Това са около 480 грама. 100 драма са около 300-320грама, по наши сметки в чаени чаши*** е 3,6.
- Захар 40 драма – 128 грама или 3/4 чаена чаша.
- Вода 300 драма или една ока*. Оката е 1200 или 1283 грама, 6 чаени чаши.
- Щипка сол
*Ока – стара мерна единица, равнява се на 1200 или 1283 грама.
**Сто драма – стара мерна единица, равнява се на 1/4 ока.
*** Използваме чаена чаша от 200 милилитра.
Някога домочадието е било по-голямо, отколкото сега. На нашето тричленно семейство посочената в книгата доза ни се струваше множко. Макар че, съдейки по светлинната скорост, с която изчезнаха хлябът, мекиците, а по-късно и два козунака, май не е било нужно да я намаляваме:)
Щастливи и благодарни сме, че попаднахме на тази прекрасна рецепта, записана преди 150 години от великия български възрожденец Петко Славейков! Сигурни сме, че сладкият квас ще спечели и вашите сърца!
- КЕТЧУП ОТ ДОМАТИ, СЛИВИ И ЯБЪЛКИ, рецепта от ПълнощастиеКетчупът е една от задължителните зимнини вкъщи, защото е любим на дъщеря ни. Тя буквално може да се изхранва само с кетчуп и филийки хляб, ако я оставим да го прави.…
- МАКАРОНИ НА ФУРНА, рецепта от ПълнощастиеЕто я рецептата на Пълнощастие за вкусни, сладки и сочни макарони на фурна. Тук ги приготвяме, докато сме на море, стават за около час. Най-хубавото е, че ползваме една тенджера и…
- РЕЦЕПТА ЗА ДОМАШЕН ТОНИКМного обичам газиран тоник – освежаващ и леко горчив. По-точно много обичах, докато не му промениха рецептата и махнаха от нея хинина, а след това замениха захарта с подсладител. Какви ли…
- БОБ С КИСЕЛО ЗЕЛЕ, рецепта от ПълнощастиеБоб с кисело зеле е зимна, вкусна постна рецепта. Обичаме го, защото вкъщи не готвим месо повече от два-три пъти месечно, а тази рецепта ни замества вкуса на киселото зеле с…
- ДОМАШЕН ЛЕК ЗА СПОКОЕН СТОМАХ, рецепта от ПълнощастиеНе познавам семейство, в което поне един да не се оплаква от стомах. Дали ще е подуване или киселини, или дори връщане на храна в хранопровода, дали ще са паразити или…
- ЛИКЬОР ОТ ДИВ КОПЪР/ РЕЗЕНЕ – РЕЦЕПТАНаричат дивия копър фенел или резене. Посадихме го в двора си, когато търсехме подправката „траханово биле“, която се слага в траханата. После се оказа, че влиза в употреба за още безброй…
Автори: Евел Инара, Явор Радев
Снимки: Явор Радев
Пълнощастие 2020 © Всички права запазени.
Препечатване на текста, изображенията и части от текста е възможно само със съгласието на авторите на статията.