Никога не сме предполагали, че подобен квас съществува! Готов е за ползване след 24 часа, прави белия хляб пухкав, без никаква кисела жилка. Когато Явор намери рецептата в една стара готварска книга на Петко Рачов Славейков, тя чак ни се стори неправдоподобна.

Просто семейството ни шеста година си пече квасен хляб. Квасът у дома е нещо като домашен любимец – захранваме си го ежедневно, разпознаваме кога е тръгнал да мре и е време да прихванем нов. Квасът, описан от Славейков, нямаше нищо общо с познатия ни кисел квас, а по-късно се убедихме, че и не изглеждаше като него.
Решихме да пробваме. От проба глава не боли, а и щом Славейков го е написал, ние ще му се доверим. Преизчислихме рецептата, като намалихме дозата наполовина. Нашето количество е достатъчно за набухване на тесто за два хляба като показания на снимката или един хляб и купчина пухкави мекички.
Готовият квас сме съхранявали до 24 часа в хладилник, без да загуби свойствата си. Този квас трябва се използва скоро, след като е готов. Той не се подхранва. Приготвя се около 24 часа преди месенето на тестото. Тестото набухва бавно като при киселия квас. Към 12 и повече часа са необходими за вдигането му.

НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ:
- брашно – две непълни чаени чаши
- захар – половин чаена чаша
- вода – три чаени чаши, тоест 600 милилитра
- щипка сол
ПРИГОТВЯНЕ:
Разбърквате в тенджера брашното, солта, захарта и топлата вода с телена бъркалка така, че в сместа да няма бучки. Слагате сместа на котлона, на много ниска степен и го варите един час без капак.

Сигурно си казвате – ама то ще стане крем! Ще трябва да го бъркам цял час! Ще залепне!
И ние си го казвахме, обаче се убедихме, че няма нужда да се бърка непрекъснато и да, наистина крайния резултат е подобен на крем.

Варили сме сладкия квас на индукционен и на обикновен котлон, и на двата на най-слабата степен – единица. Разбърквахме сместа само от време на време. След около половин час сместа започва да става на „грудки“, а към 40 – 50 минута вече е еднородна смес, подобна на каша.

След като мине един час варене, махате кашата от котлона и я оставяте да изстине без похлупак. Щом е студена, прехвърляте я в буркан, слагате капачка и оставяте за 24 часа на стайна темепература.
Не слагате тази каша на студено, защото нищо няма да стане. На стайна температура! У нас беше 20 градуса, есенно време.

След 24 часа квасът в буркана е готов. Той ще изглежда по същия начин, както когато сте го сипали там – сладка каша без никакви мехурчета в него. Количеството е 400-500 мл.
След като сладкият квас беше престоял 24 часа на стайна температура, използвахме половината от него, другата половина – затворена с капачка в буркана – прибрахме до другия ден в хадилника. При замесването след ден всичко беше наред с охладения квас, не сме го чакали да се събужда.

ПРИГОТВЯНЕ НА ТЕСТО ЗА ХЛЯБ / МЕКИЦИ / ПИЦА
- 200-250 мл сладък квас (половината от получената доза)
- 350-400 мл топла вода
- ½ ч.лъжичка сол
- 1 супена лъжица захар
- бяло брашно под килограм, колкото поеме за меко тесто
Замесвате меко тесто, слагате го в намаслена тавичка или тавичка с хартия за печене. Покривате с купа, восъчна кърпа или найлон – за да не изсъхва отгоре и да е на топло.

Може би защото е есен и у нас не е много топло, оставихме хляба да втасва дълго, към 20 часа. Това е нормално време за квасен хляб. Общо-взето, процедирахме както при хляб с кисел квас.
ВИЖТЕ РЕЦЕПТАТА НИ ЗА ХЛЯБ С КВАС
Пекохме час – първо 20 минути на 200 градуса, после 40 минути на 160 градуса по Целзий.
Бяхме очаровани от вкуса на изпечения хляб и мекичките. Даже трябва да се внимава, защото всичко, изпечено с този сладък квас, се яде бързо и неусетно. Ако го правим по-често, със сигурност ще понапълнеем:) Човек не си дава сметка, че е изял три мекици за две минути и вече грабва четвъртата. Хлябът пък е лек и въздушен като тостеровия хляб, за който понякога с тъга сме си спомняли. С кисел квас хлябът е някак по-тежък и корите стават по-твърдички.
ВАЖНО:
В никакъв случай не прибирайте в хладилник сладкия квас веднага след варенето, защото умира. Вече е проверено.
Благодарни сме за тази вкусна рецепта на Петко Рачов Славейков и неговата книга „Готварска книга или наставленія за всякаквы гостбы споредъ както гы правятъ въ Цариградъ и разны домашни справы / Събраны отъ разны книгы [от П. Р. Славейков]“, издадена през 1870 година.
Рецептата в оригинал като количество и мерни единици:
- Брашно 150 драма* Това са около 480 грама. 100 драма са около 300-320грама, по наши сметки в чаени чаши*** е 3,6.
- Захар 40 драма – 128 грама или 3/4 чаена чаша.
- Вода 300 драма или една ока*. Оката е 1200 или 1283 грама, 6 чаени чаши.
- Щипка сол
*Ока – стара мерна единица, равнява се на 1200 или 1283 грама.
**Сто драма – стара мерна единица, равнява се на 1/4 ока.
*** Използваме чаена чаша от 200 милилитра.

Някога домочадието е било по-голямо, отколкото сега. На нашето тричленно семейство посочената в книгата доза ни се струваше множко. Макар че, съдейки по светлинната скорост, с която изчезнаха хлябът, мекиците, а по-късно и два козунака, май не е било нужно да я намаляваме:)

Щастливи и благодарни сме, че попаднахме на тази прекрасна рецепта, записана преди 150 години от великия български възрожденец Петко Славейков! Сигурни сме, че сладкият квас ще спечели и вашите сърца!

- ДОМАШЕН ЛЕК ЗА СПОКОЕН СТОМАХ – РЕЦЕПТАНе познавам семейство, в което поне един да не се оплаква от стомах. Дали ще е подуване или киселини, или дори връщане на храна в хранопровода, дали ще са паразити или…
- ЛИКЬОР ОТ ДИВ КОПЪР/ РЕЗЕНЕ – РЕЦЕПТАНаричат дивия копър фенел или резене. Посадихме го в двора си, когато търсехме подправката „траханово биле“, която се слага в траханата. После се оказа, че влиза в употреба за още безброй…
- САЛАТА ОТ ЛАТИНКАСалатата от латинки се оказа наистина свежа и лятна. Напомня по нещо за салата снежанка – сигурно защото съдържа кисело мляко. Освен това латинката е много полезна: пълна е с антиоксиданти,…
- САРМИ С ЛОЗОВИ, ЛИПОВИ И ЛЕСКОВИ ЛИСТАРецептата за съдържанието на сармите е изпитана безброй пъти. Взехме я от майката на Явор, тя е майстор на сармичките. Добавихме мъничко подправки и експериментирахме с различни листа, не само с…
- ЧЕРЕШОВ ЛИКЬОР ТРИ ИЗПИТАНИ РЕЦЕПТИЧерешовият ликьор не е точно като вишневия. Приготвя се по същия начин, ала става доста по-сладък. Хубавото е, че има как да доближите вкуса му до този на вишневия. А най-хубавото…
- ЛИКЬОР ОТ ДЮЛИ – РЕЦЕПТАОще една неустоима рецепта за ликьор от дюли! Докато не направихме първия си дюлев ликьор, не възприемахме аромата на дюли като коледен. Обаче вече не си представяме зимни празници без дюлева…
Автори: Евел Инара, Явор Радев
Снимки: Явор Радев
Пълнощастие 2020 © Всички права запазени.
Препечатване на текста, изображенията и части от текста е възможно само със съгласието на авторите на статията.