Преди много години, когато поглъщах романите на Карл Май, там редовно се споменаваше пемикана (това е счукано и изсушено месо с голяма трайност). По-късно, като студент по археология, попаднах на текст който разказваше как прабългарите са нарязвали на ивици месо, което след това са слагали под седлото си. Колкото и странно да звучи сега, именно солта, съдържаща се в потта на коня го е консервирала, подобно на днешната пастърма.
Липсата на място за сушене, както и липсата на кон вкъщи доведе до закупуването на дехидрататор. За мое огромно разочарование, семейният автомобил не отделя сол по-време на движение :).
Заедно с Ева (съпругата ми) и разсейвани от прекрасната ни дъщеря Елора, направихме редица опити. Изчетохме безброй рецепти в нета, но от опит знаехме, че огромна част от така наречените „рецепти“ там не са изпробвани от хората, които са ги публикували. В това се убедихме след след опита да направим хрупкав чипс от батати (сладки картофи). По предписание трябваше да са готови за 3 часа при точно определени градуси. За 8 часа непрекъснати проби с различни градуси при нас не се получи нищо повече от ошав. Бататеният „чипс“ си остана стафидест, а съвсем не хрупкав, както рекламираше рецептата.
Ето защо, имайки едно наум, с Ева решихме да рискуваме с рецепта за дехидратирано месо, но без да я спазваме сляпо.
Стъпка едно:

С помощта на остър нож, внимателно нарязах месото на тънки ивици. Нашият тест беше с хубав телешки шол.
Стъпка две:

Подготвям съставките: Горчица,соев сос, скилидка чесън, черен пипер, червен пипер, чубрица, самардала.
И накрая за разкош лъжица мед.

Стъпка три:

Всичко е забъркано и оставено на спокойствие поне за два часа.
Стъпка четири:
Дехидрататорът е на пет нива, покрити с хартия за печене. Дванайсет часа на 50 градуса и следва последната.
Стъпка пет: Вкусната част, резултатът.

По скромното мнение на трима ни, е нещо близко до пастърмата, по-жилаво, много ароматно, леко пикатно и определно много вкусно.
- СИРОП ОТ ВИШНЕВИ ЛИСТА – РЕЦЕПТА на Л.КърджиеваОбожаваме рецепти „от нищо-нещо“. Радваме се, когато откриваме тайните на природата. Така беше и с рецептата за вишнев сироп от листа. Бяхме възхитени от вкуса, изясни ни се защо се ползват листа от…
- ЗАДУШЕНИ БРОКОЛИ СЪС СМЕТАНА – БЪРЗА РЕЦЕПТАЗапочнах да ям броколи чак след като захраних с тях дъщеря ми. Дотогава споменаванията им във филми, приказки и песни ме бяха убедили, че броколите са ужасни на вкус. Обаче после ни станаха…
- ГЪБИ КЛАДНИЦА С ПУХКАВ ОРИЗГъбите кладница са любима храна в нашето семейство. Най-често правим с тях безмесна шкембе чорба или ги хапваме задушени с бял ориз. Рецептата е простичка, сравнително бърза и евтина, с малко продукти, но…
- ЛИКЬОР ОТ ЛИПА: РАШАФИЯ ИЛИ РАТАФИЯ, РЕЦЕПТА на СлавейковОказа се, че и от липовия цвят може да се направи ликьор. Това е още един вид ликьор, на който попаднахме в книгата с рецепти, записани преди 150 години от Петко Рачов Славейков.…
- ЛИКЬОР ОТ ЗЕЛЕНИ ОРЕХИ: РЕЦЕПТА на А.Н.ДелевТърсите ли изпитана рецепта за ароматен орехов ликьор? Ние си правим орехов ликьор от доста зими, но тази рецепта ни се получи най-ароматна и хубава от всички досегашни. Тя е стара, открихме я…
Автор: Явор Радев
Редактор: Евел Инара
Снимки: Явор Радев
© Всички права запазени. Препечатване на текста, изображенията и части от текста е възможно само със съгласието на авторите на статията.