Най-доброто време да посетиш Велико Търново? Когато крепостта Царевец е озарена от спектакъла „Звук и светлина“, разбира се. Търсенето на добра позиция, от която да се вижда крепостта е цяло приключение.
Надявахме се, че един ден ще е достатъчен, но реалността доказа, че за Търново е нужна поне седмица.
Градът е изграден от забележителности, а паркирането е проблем. Услужливостта и ведростта на търновци до голяма степен компенсират, но все-пак имайте едно наум.
С настъпването на вечерта се появяват нови препятствия: огромен поток от желаещи да наблюдават спектакъла, полицейски кордон спира достъпа на коли в близост до Царевец. Ако сте с дете и фототехника, както беше в нашият случай – стръмните улици пеша не са добър избор.
УПЪТВАНИЯ:
Упътиха ни към идеалното за наблюдение от далеч място – малък паркинг на завой с идеална гледка към крепостта (на ул. Теодосий Търновски в близост до Великотърновският университет Св. Кирил и Методий). За жалост не бях разчел времето добре, оставаше час и половина и чакането щеше да е тягостно. След разходката до магазина за храна и вода, добрата позиция беше заета. Преместихме се на по-отдалечено място на същата улица. Оттам се насладихме на спектакъла „Камбани и светлина“ – гледната точка е изключително добра за светлинното шоу и последвалата заря, но от звука се чуват само камбаните.
ИСТОРИЯ:
Идеята за възпроизвеждане на българската история на хълма Царевец се ражда през 1978 г. По онова време кмет на В. Търново е бил Иван Генджов. Тогава на Антон Дончев и Серафим Северняк е предложено да напишат независимо един от друг на сценарии.
Шест месеца по-късно двамата ги предават, но не са одобрени, тъй като са имали много текст и са се приближавали до театрални постановки. През следващата година новия кмет Драгни Драгнев, възлага на режисьора Въло Радев да изготви идеен проект, който е представен, в окончателен вариант на 25 юни 1979 г. Когато за първи път дошъл да види мястото и да изслуша идеята на търновци, режисьорът Въло Радев бил категоричен, че мечтата им може да бъде сбъдната само в чужбина. С реализацията му се заема чешката фирма „Арт центрум“.
Повече информация ето тук:
http://zvukisvetlina.veliko.info/
Ако искате да станете свидетели на „Звук и светлина“, ето няколко извода от скромният ни опит:
- За да чувате, а не само да гледате спектакъла, трябва да сте близо.
- Заредете се с търпение, трябва да сте на избраното място поне два часа по-рано.
- Вземете си вода и нещо за хапване.
- Има и платени решения, като новопостроената ВИП-площадка в крепостта Трапезица или хотел с пряка видимост към крепостта.
На фонът на крепостта зарята е уникална. Момент определен от тригодишната ми дъщеря, като нова година:
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Централен градски парк ПерникЦентралният градски парк на град Перник се намира точно до ларгото на града – покрай река Струма, над която се издигат няколко красиви мостчета. Били сме доста пъти в Перник, ходили сме…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Ямболския парк край ТунджаГрадската градина на Ямбол отдавна ни беше привлякла вниманието. Около парка се извива река Тунджа с мостове на няколко места, с водни колелета, плаващи птици и пейки покрай бреговете ѝ. Потънал в…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Планетариум и обсерватория, ЯмболБяхме в Ямбол и търсехме места за разглеждане, подходящи за семейства с деца. Оказа се, че в Ямбол има астрономическа обсерватория и планетариум, при това не от вчера. Посетихме го час преди…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Късноантичен мавзолей с детска площадка в квартал Лозенец, СофияАрхеологически комплекс „Късноантичен мавзолей“ в квартал „Лозенец” Ето една неголяма, открита наскоро градинка със запазени руини, пейки, чешма, тоалетна и детска площадка. Подходяща е за посещение и в пек или дъждовно време,…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Зоологическа градина в БлагоевградЗоологическата градина на Благоевград е безплатна за посещения и до нея води дълга малко над километър алея, покрай която тече кристално поточе. На нас това ни хареса особено много, нищо, че дъщеря…
Автор: Явор Радев
Редактор: Евел Инара
Снимки: Явор Радев, Евел Инара
© Всички права запазени. Препечатване на текста, изображенията и части от текста е възможно само със съгласието на авторите на статията.