Макар и не толкова рекламирана дестинация, в Сливен има къде да се отиде и какво да се види. Едно от местата, които си струва да посетите е крепостта Туида. Късноантичната и средновековна крепост сe намира на хълма Хисарлъка и от нея се разкрива невероятна гледка към града и Сините камъни.
Препоръчваме да посетите Туида в по-хладен ден или поне не в най-горещите часове на лятото. Там няма много сянка, а това може да развали разходката ви. Иначе е чудесно място детето ви да потича, да се покатери по дървените конструкции и да види соколчетата, които се отглеждат там.
УПЪТВАНИЯ:
Крепост Туида се намира край вилна зона, дори няма да излезете от града. За да стигнете лесно до крепостта е добре да проследите маршрута по карта. Има и табели с упътване към нея, но не са много. Ние следвахме булевард „Бургаско шосе“, след което се отклонихме по булевард „Христо Ботев“, който премина в улица „Добри Димитров“. В дъното на улицата се виждат част от стените на крепостта. Завихме по улица „Балатон“ и след 200-300 метра по стръмната улица „Братя Шкорпил“ се показа входът към Туида.
Попитахме за посоката и хора на улицата, които любезно ни упътиха.
Паркингът до крепостта е безплатен, но побира сравнително малък брой автомобили.
Работно време на крепостта:
- От май до септември: 09.00 часа. – 20.00 часа, без почивен ден;
- От октомври до април: 09.00 часа – 18.00 часа от вторник до неделя. Почивен ден – понеделник.
Входът за крепостта се заплаща.
- За възрастни – 3 лева.
- Ученици, студенти, пенсионери плащат наполовина – 1,50 лева.
- Групови посещения /над 10 души/ – 2,00 лева.
- Групови посещения /над 10 души – ученици, студенти, пенсионери/ – 1,00 лев.
- Деца до 7 години влизат безплатно.
Още на входа на крепостта ви очаква приятна изненада – неголям соколарник с няколко птици. Та нали всеки крепостен владетел е притежавал грабливи ловни птици.
Ако се увличате по стрелба с лък, има възможност не само да стреляте по дървени мишени, а за пълна автентичност да облечете и средновековен костюм. В двора е изложен макет на крепостта, така както е изглеждала в миналото. Направени са и няколко дървени макета на защитни оръжия.
ИСТОРИЯ:
Крепостта Туида е с квадратна форма, следва релефа на терена. Открита е след мащабни разкопки през 1982 година. По време на археологическите проучвания е намерен паметник с надпис, който установява античното име на селището – Туида. Крепостните стени са доизградени и може лесно да бъде проследена цялата крепостна стена. В източната част има издигната площадка, благодарение на която е възможно да се разгледат основите на църковен храм, както и да се насладим на гледката към Сливен и Сините камъни.
Има пътеки от чакъл, с тях разходката през крепостта е истинско удоволствие. Децата могат да потичат наволя, да повикат дори. Има пейки по алеите, както и широки поляни. Сянката не е много, а в града на Сините камъни почти винаги подухва вятър, така че го имайте предвид. Носете си слънчеви шапки през горещините и връхна дреха през по-хладните сезони. Разходката с количка е възможна, но не забравяйте за стъпалата тук-там и чакъла по алеите. Те може малко да ви затруднят. Ако има кой да ви помогне с бутането, ще имате достъп навсякъде.
Носете със себе си:
- вода
- слънцезащитни шапки
- връхна дреха през по-хладните сезони, заради вятъра
В центъра на крепостта е издигната сцена (Летен театър), на която са изнасяли концерти бившия вокалист на Рейнбоу и Дийп Пърпъл – Джо Лин Търнър с група Кикимора на Николо Коцев, Красимир Аврамов, Теодосий Спасов, Янка Рупкина, Ансамбъл за народни песни и танци Сливен. Драматичен театър Сливен също е изнасял няколко свои постановки.
Местата, осигуряващи красиви гледки са навсякъде из крепостта.
Децата и възрастните се радват на:
- Гледката към Сливен и Сините камъни
- Соколарник с няколко грабливи птици в него
- Стрелба с лък по дървени мишени
- Издигната площадка за наблюдение
- Пейки
- Крепостната стена
- Информационен център
- Лятна сцена
Още снимки от крепостта Туида:
Повече информация за Туида ето тук:
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Централен градски парк – ПловдивЦентралният градски парк на Пловдив, наричан още Цар-Симеонова градина, се намира точно до пешеходната част на града. Всичко е близо до него – и Капана, и останалата част от Стария град, и…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Централен градски парк ПерникЦентралният градски парк на град Перник се намира точно до ларгото на града – покрай река Струма, над която се издигат няколко красиви мостчета. Били сме доста пъти в Перник, ходили сме…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Ямболския парк край ТунджаГрадската градина на Ямбол отдавна ни беше привлякла вниманието. Около парка се извива река Тунджа с мостове на няколко места, с водни колелета, плаващи птици и пейки покрай бреговете ѝ. Потънал в…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Планетариум и обсерватория, ЯмболБяхме в Ямбол и търсехме места за разглеждане, подходящи за семейства с деца. Оказа се, че в Ямбол има астрономическа обсерватория и планетариум, при това не от вчера. Посетихме го час преди…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Късноантичен мавзолей с детска площадка в квартал Лозенец, СофияАрхеологически комплекс „Късноантичен мавзолей“ в квартал „Лозенец” Ето една неголяма, открита наскоро градинка със запазени руини, пейки, чешма, тоалетна и детска площадка. Подходяща е за посещение и в пек или дъждовно време,…
Автор: Явор Радев
Редактор: Евел Инара
Снимки: Явор Радев, Евел Инара
© Всички права запазени. Препечатване на текста, изображенията и части от текста е възможно само със съгласието на авторите на статията.