Още една неустоима рецепта за ликьор от дюли! Докато не направихме първия си дюлев ликьор, не възприемахме аромата на дюли като коледен. Обаче вече не си представяме зимни празници без дюлева напитка. Невъзможно е!

Тази зима неочаквано ни подариха голямо количество дюли, на които ние се зарадвахме много. Цели три щайги трябваше бързо да бъдат „сготвени“, защото вече загниваха. Направихме компоти, замразихме за сладка баница, изсушихме на пестил, забъркахме сладко, от изрезките сложихме оцет, но имахме и една неизпробвана рецепта за ликьорче.
При тази рецепта подправките са повече, както и времето за „зреене“ на ликьора. Съотношението ракия и дюлев сок е едно към едно, а захарта е на вкус.
СЪСТАВКИ:
Ето ги съставките за около три литра ликьор:
- Два килограма дюли
- Ракия – същото количество като дюлевия сок, който ще се получи
- 5 пръчици цейлонска канела
- 15 карамфил на гвоздейчета
- 15 сурови, начупени бадема
- Една супена лъжица изсушена портокалова кора
- Захар сложихме около четвърт от дюлевия сок
ПРИГОТВЯНЕ:
Дюлите се изчистват от семките и се нарязват. След това ги смиламе в кухненски блендер или ги рендосваме. Не изхвърляме вътрешностите на дюлите, от тях може да се направи сок, желе или пък ароматен оцет.
Дюлите се заливат с малко количество вода, колкото да ги покрие. Варят се не повече от половин час. Целта е да се направи възможно най-наситена на вкус отвара. След това се прецеждат с натиск, за да излезе всичкия сок и към течността се добавя захар. Трябва да стане по-сладко от обикновен компот, защото ще се слага още толкова течност. Ние добавихме около четвъртина от тежестта на сока.

Колкото дюлев сок ви се е получил преди да добавите захарта, толкова ракия прибавяте. Накрая се слагат подправките: цейлонска канела на пръчки, карамфил на гвоздейчета, бадеми и портокалова кора. Важно е подправките да не са смлени, защото после ще е почти невъзможно да бъдат прецедени.
Ликьорът се оставя на слънце за 45-50 дни. Ние го сложихме в стъклени бутилки и буркани на прозореца. Има разлика в цвета на ликьора, ако не е стоял на слънце. Установихме го с един буркан, за който нямахме място на перваза и стоеше на масата.
След месец и половина течността се прецежда и се счита готова за почерпки.
Но както знаете, на всеки домашен ликьор му е нужно време да зрее. Определено, след половин година ще бъде с още по-добър вкус и аромат.

Наздраве!
- ЧЕРЕШОВ ЛИКЬОР ТРИ ИЗПИТАНИ РЕЦЕПТИЧерешовият ликьор не е точно като вишневия. Приготвя се по същия начин, ала става доста по-сладък. Хубавото е, че има как да доближите вкуса му до…
- ЛИКЬОР ОТ ДЮЛИ – РЕЦЕПТАОще една неустоима рецепта за ликьор от дюли! Докато не направихме първия си дюлев ликьор, не възприемахме аромата на дюли като коледен. Обаче вече не си…
- ЛИКЬОР ОТ ШИПКА С ВОДКА И МЕД – РЕЦЕПТАТова е втората ни рецепта за шипков ликьор – тази е с водка, а не с ракия. Става малко по-тъмен на цвят, а вкусът му е…
- ПЕЧЕНИ КРУШИ С КРЕМ – РЕЦЕПТАПечени круши със сирене маскарпоне – стават неустоимо вкусни. Ако имате домашни и се чудите какво да ги правите, ето идея. Нашите са от двора на…
- ЛИКЬОР ОТ ШИПКА И НЕБЕТ ШЕКЕР – РЕЦЕПТАТази рецепта за шипков ликьор всъщност значително омекотява използваната ракия – колкото и силна като градуси и рязка на вкус да е била преди това. Шипковите…
- РАЙСКО СЛАДКО ОТ РАЙСКА ЯБЪЛКА – РЕЦЕПТАНе обичате райски ябълки? Много обичате райски ябълки? И в двата случая сладкото от райски ябълки ще ви стане любимо. То е ароматно и нежно, с…
Автори: Евел Инара, Явор Радев
Снимки: Явор Радев
Пълнощастие 2022 © Всички права запазени.
Препечатване на текста, изображенията и части от текста е възможно само със съгласието на авторите на статията.