Крепостта Кракра се намира на неголямо скалисто плато в югозападната част на Перник.

Това е мястото, на което българският военачалник Кракра Пернишки по време на войните на цар Самуил с Византия, на два пъти разбива войските на император Василий II.
УПЪТВАНИЯ:
Дестинацията е близка до София – около 30 километра. За да стигнете лесно до крепоста е добре да проследите маршрута по карта. Ние се възползвахме от помощта на приятели, за да ни упътят. Пътувахме по автомагистрала „Струма“, след нея по булевард „Скоростна магистрала“. Градът не е малък, а тебелите за посоката не са много, затова внимавайте да не се залутате. На финала трябва да поемете по улица „Средец“ и сте при крепостта Кракра.
- Паркингът до крепостта е безплатен, но побира малък брой автомобили.
- Входът за крепостта е четири лева, ако сте група над пет човека е по три лева на възрастен.
- За пенсионери и учащи два лева.
- Малки деца влизат безплатно.
Всеки последен вторник от месеца – безплатен вход.
ИСТОРИЯ:
Крепостта Кракра е многоъгълна, следва релефа на платото. Част от стените са доизградени с каменни платна, закачени върху метална основа, което предизвиква полемики и недоволство на част от посетителите. За мен е важен ефекта и той е положителен. Крепостта изглежда по-внушителна, благодарение на доизградената част. Другият плюс е по-удобната позиция за разглеждане на вътрешната част. Няма как да се види цялостният вид на трикорабната църква до основите на източната стена, освен ако не сте на по-висока позиция.

Гледката към страната на Витоша, която не се вижда от София, също не е за подценяване. Във вътрешността на крепостта е изградена триетажна кула, която гледа на юг и разкрива уникална гледка към планинските била. Има дървени пътеки, благодарение на които разходката през крепостта е истинско удоволствие, децата има къде да потичат. Момченцата ще бъдат впечатлени от обсадните оръжия, момиченцата от високата кула за принцеси. Има доста пейки, на които да поседнете и да хапнете сандвич или да изпиете по кафе. В случай, че не носите – в крепостта храни и напитки не се продават.
Децата и възрастните се радват на:
- гледката от крепостта: околните планини
- дървената кула
- разкопките
- град Перник, погледнат отвисоко
- обсадните оръжия
- дървени пътеки за разходка
- пейки за релакс
- площадката на крепостната стена
Красивите гледки са навсякъде.

















- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Детска железница „Знаме на мира“, град ПловдивЗа Детската железница „Знаме на мира“ в град Пловдив бяхме слушали много. Нашата щерка не се е качвала на никакъв влак, освен на метрото, затова още повече ѝ се искаше да се…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Природонаучен музей и Планетариум в град ПловдивКъде да отидете в Пловдив, ако времето не е подходящо за дълга разходка навън? Оказа се, че Пловдив има прекрасен Природонаучен музей, в който и половин ден няма да усетите как е…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Рупите – Комплекс ВангаВсички сме чували за къщата на баба Ванга и за магичните Рупи. Сега там е построена огромна градина с езерца с костенурки, пейки и маси за пикник, с неголяма птича зооградина, както…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Морска разходка в СозополМного морски градчета предлагат разходки с корабче. Билетите не са скъпи, а преживяването е съвсем различно от разходката из града. Дали вечер или в облачен ден – спомените за тази разходка ще…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Минерални извори Рупите и Хераклея СинтикаМинералните извори на Рупите са наистина чудесно място за посещение. Там има толкова много история – и съвременна, и отдавнашна! Има красота, лековитост, памет и даже някакво вълшебство. Както знаете, почти всички…
Автор: Явор Радев, Евел Инара
Редактор: Евел Инара
Снимки: Явор Радев. Снимката на дървената кула с цялото Пълнощастие накуп – фотограф Петър Николов
© Всички права запазени. Препечатване на текста, изображенията и части от текста е възможно само със съгласието на авторите на статията.