Археологически комплекс „Късноантичен мавзолей“ в квартал „Лозенец”
Ето една неголяма, открита наскоро градинка със запазени руини, пейки, чешма, тоалетна и детска площадка. Подходяща е за посещение и в пек или дъждовно време, защото има покрив над историческата част и пейките. Намира се в центъра на София, част е от Южния парк, затова посещението може да е съчетано за двете места.
За бърза разходка с гости на града или за кратка среща с приятели извън дома – разгледайте тази малка частица от исторически находки в квартал Лозенец. За съжаление по-голямата и по-впечатляваща част са загубени под новопостроените сгради.
УПЪТВАНИЯ:
До археологически комплекс „Късноантичен мавзолей“ в квартал „Лозенец” може да стигнете пеш или с автомобил.
С автомобил се стига до главния ѝ вход, но там има много жилищни блокове. Ще видите около 10-15 места на неголям паркинг пред входа на мавзолея. Мястото се намира в зелена зона – паркирането се заплаща, независимо дали е на въпросния паркинг, по продължение на улица „Димитър Хаджикоцев“ или в някоя от останалите пресечки.
Също може да паркирате по-далеч и да стигнете пеша до Южния парк. За да стигнете до комплекса, най-лесно е да влезете от главния вход на Южния парк – откъм булевард „Витоша“. Тръгвате към лявата страна на фонтана и поемате по алеята, успоредна на преминаващата през парка Перловска река. Ще стигнете до мостче над реката. След моста има две пътечки – тръгнете наляво към улица „Славище“. След 100-200 метра, на пресечката на „Славище“ и „Димитър Хаджикоцев“ ще сте на главния вход на Късноантичния мавзолей в квартал Лозенец.
ИСТОРИЯ:
Запазените руини са на семеен мавзолей, който е имал пет помещения: преддверие, правоъгълно помещение с по една апсида на двете тесни страни и квадратно помещение с три саркофага. Външните размери са 19 на 21 метра. Датировка: ІV – V век.
Открит е през 2000 година, по време на строеж. Благодарение на активността на гражданите, със случая се заели археолози. Разкритията били смайващи – оказало се, че през късната античност там бил разположен огромен християнски култов комплекс с внушителна по размери базилика.
Има основателни предположения,че именно тук се е провел Сердикийският събор през 4 век. Бележитият българин Петър Богдан* пише:
Триадица е място, където в древността е бил разположен един монастир извън София, на юг към полите на планината, наричана от турците Токмаклия, сега той е разрушен. Казват, че той се наричал от ромеите Триада, вярвам, че този монастир е бил посветен на Св. Троица. Също казват, че поради големите удобства и поради добрия въздух на това място се е състоял Сердикийския събор.
*Петър Богдан Бакшев – български католически архиепископ и книжовник. Написал „За древността на бащината земя и за българските дела към неговите сънародници“.
През Античността извън крепостните стени на Сердика, на мястото на днешния квартал „Лозенец“, са живеели богати граждани.
Въпреки изключителното значение на намереното за науката и за християнството, строежът не бил спрян. Били унищожени около три четвърти от останките на базиликата, а на мястото ѝ била издигната жилищна сграда.
Мавзолеят бил открит скоро след базиликата. Били намерени много монети и керамика, фини вещи от злато и стъкло. По тези находки личи, че тук били погребани членовете на знатна фамилия. Едва в началото на 2011 година мястото било почистено от растения и защитено с временна ограда. След време бил направен проект за съществуващата днес музейна част с детска площадка.
Археологически комплекс „Късноантичен мавзолей“ в квартал „Лозенец” е част от Регионален исторически музей София. Входът му е свободен. Видяхме, че комплекса предлага и неголямо пространство за детски тържества, но не знаем подробости.
КАКВО Е:
БАЗИЛИКА означава „дом на василевса“, онзи който е „во сили“ (восилика). Това е обществена сграда с правоъгълна форма и нечетен брой (1,3,5) „кораби“ (части) с различна височина. Кораб на латински е „Navis“ (навис), което чудесно се разбира и на български. Познайте защо.
МАВЗОЛЕЙ е свободностояща сграда, впечатляващ по размер надгробен паметник. В него е разположена погребална стая с тленните останки на известна личност или личности.
КЕНОТАФ е паметник за мъртвите, но без гроб – не съдържа тленни останки на покойния, той е своего рода символичен гроб.
КЪСНА АНТИЧНОСТ е последния период на Античността, приблизително между 250 и 600 г. сл. Хр.
АНТИЧНОСТ е период, обхващащ приблизително времето от VIII век пр. Хр. до VI век сл. Хр.
Работно време за 2024 година:
Зимно работно време
- всеки ден от 10:00 часа до 17:00 часа
Лятно работно време
- всеки ден от 09:00 часа до 18:00 часа
Цени:
- безплатен вход
На разположение има:
- историческа част
- дървени пейки с голям навес
- безплатна тоалетна
- детска площадка
- чешма
Носете си:
- питейна вода
Снимки от Късноантичен мавзолей в квартал Лозенец:
Автори: Евел Инара, Явор Радев
Снимки: Явор Радев, Евел Инара
Пълнощастие 2024 © Всички права запазени.
Препечатване на текста, изображенията и части от текста е възможно само със съгласието на авторите на статията.
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Централен градски парк ПерникЦентралният градски парк на град Перник се намира точно до ларгото на града – покрай река Струма, над която се издигат няколко красиви мостчета. Били сме доста пъти в Перник, ходили…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Ямболския парк край ТунджаГрадската градина на Ямбол отдавна ни беше привлякла вниманието. Около парка се извива река Тунджа с мостове на няколко места, с водни колелета, плаващи птици и пейки покрай бреговете ѝ. Потънал…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Планетариум и обсерватория, ЯмболБяхме в Ямбол и търсехме места за разглеждане, подходящи за семейства с деца. Оказа се, че в Ямбол има астрономическа обсерватория и планетариум, при това не от вчера. Посетихме го час…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Късноантичен мавзолей с детска площадка в квартал Лозенец, СофияАрхеологически комплекс „Късноантичен мавзолей“ в квартал „Лозенец” Ето една неголяма, открита наскоро градинка със запазени руини, пейки, чешма, тоалетна и детска площадка. Подходяща е за посещение и в пек или дъждовно…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Зоологическа градина в БлагоевградЗоологическата градина на Благоевград е безплатна за посещения и до нея води дълга малко над километър алея, покрай която тече кристално поточе. На нас това ни хареса особено много, нищо, че…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Парк Бачиново в БлагоевградМного хора обясняват на децата си, че трябва да обичат България, ала при всяка възможност заминават зад граница. Посланието е ясно и децата от малки научават, че в родината им явно…