НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Планетариум и обсерватория, Ямбол

Бяхме в Ямбол и търсехме места за разглеждане, подходящи за семейства с деца. Оказа се, че в Ямбол има астрономическа обсерватория и планетариум, при това не от вчера. Посетихме го час преди да отпътуваме, буквално в последния момент и добре, че го направихме. За първи път (поне не си спомням отчетливо друг път) чух някой да обяснява неща, които не зная, на детето ми и на мен – за звездите, разбира се – и да ми става ясно веднага. Да разбирам и да запомням. Дамата, която ръководи планетариума и обсерваторията на Ямбол, няма да ви залее със суха информация. Там не просто се прожектират филми, там се провеждат занимания.

Желателно е предварително записване по телефона или през Фейсбук страницата: https://www.facebook.com/Astronomical.Observatory.and.Planetarium.Yambol/

През юли 2024-та цената за група до 5 човека беше 30 лева.

УПЪТВАНИЯ:

Не ползвайте навигацията на Гугъл, ще ви заведе до жилищен блок. До планетариума и обсерваторията в град Ямбол може да стигнете пеш или с автомобил. Ако отидете с кола, отчетете, че се намирате в зона за платено паркиране (заплаща се с SMS или паркинг автомат), защото Астрономическата обсерватория и планетариум се намират в центъра на града, на метри от ларгото. Помещават се на последния етаж на Природо-математическа гимназия „Атанас Радев“ и профилирана гимназия „Васил Левски“ (в една сграда са). Може да паркирате някъде около училището на една от улиците: „Георги Дражев“, „Тунджа“ или „цар Иван Александър“.

За пешеходците също е удобно, сградата е на две-три преки от градската градина и сградата на „Безистена“, на същото разстояние е и главният вход на парк Ямбол. На не повече от 600 метра е сградата на Исторически музей Ямбол.

ИСТОРИЯ:

Когато публикувахме снимка от мястото, установихме, че наш приятел и връстник е ходил там като дете. Планетариумът на Ямбол не е от вчера. За това свидетелстват и двата прожекционни апарата – нов и стар. И двата са изправни. Планетариумът бил открит през 1971 година, а от 1996 година в сградата е създадена сбирка от минерали, скали и учебна метеорологична площадка, носеща името „Човекът – земята – небето“. От 2000-та година на площадката на обсерваторията (на покрива на училището) има различни модели слънчеви часовници. Беше ни любопитно да ги видим и да научим как един и същ часовник показва времето през лятото и през зимата.

За двата непълни дни, които прекарахме в Ямбол, ни направиха впечатление две неща: където и да отидехме, попадахме на събития, специално организирани за децата на града – в парка, в музеите, в планетариума. Дамите, които се занимаваха с тези събития, бяха изключително гостоприемни и ведри. Понеже обикаляме доста из градовете на България, виждаме и разлики в поведението на хората. В Ямбол срещнахме усмихнати и любезни хора.

Ако живеете наблизо или просто минавате недалеч с автомобил – отбийте се в Астрономическата обсерватория и планетариум на град Ямбол.

Работно време за 2024 година:

Всеки работен ден

  • от 08:30 часа до 17:00 часа

С предварително записване, вземете телефон от сайта:

https://aop-yambol.bg/contacts

Цени:

  • 30 лева на група (5 човека)

На разположение има:

  • планетариум
  • изложба на минерали и вкаменелости
  • площадка със слънчеви часовници

Носете си:

  • питейна вода

Снимки от планетариум и обсерватория, Ямбол:

Автори: Евел Инара, Явор Радев

Снимки: Явор Радев, Евел Инара

Пълнощастие 2024 © Всички права запазени.

Препечатване на текста, изображенията и части от текста е възможно само със съгласието на авторите на статията.

Comments are closed.