Търсите ли приятно място за разходка, не твърде далеч от София? Посетете село Чавдар. То се намира едва на 70 километра от София, а ако идвате от Карлово или Пазарджик, пътят дори е по-малко.
Само бяхме слушали и гледали репортажи за едно от най-спретнатите български села. Селото се намира в най-малката община в България, в състава й е само едно населено място – въпросното село Чавдар.
Може пък това да е една от причините за хубавия център, тротоарите и спортно-туристическия комплекс на хълма над селото.
УПЪТВАНИЯ:
За да стигнете до село Чавдар ако идвате от София, следвате Европейски път Е871 (известен и като Подбалкански път). Маршрутът е София-Горна Малина-Саранци-Долно Камарци-Челопеч. Малко преди да стигнете Челопеч, трябва да се отклоните надясно от шосе Е871. След около три-четири километра ще сте в село Чавдар.
Минахме бавно през селото, учудени от хубавия асфалт, наличието на тротоари от двете страни на пътя, боядисаните бордюри, хубавите къщи, че и подредените дворове. Табелите ни водеха към „Спортно-туристическата атракция“ и „Археологическия парк Тополница“, появявайки се услужливо на всяко разклонение на пътя, чак до края на селото. Спокойно може да следвате и боядисаните тротоари – те са ориентир, че не сте се отклонили от пътя.
Така очаровани, стигнахме до близкия хълм Света Петка.
ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ на хълма СВЕТА ПЕТКА:
- „Спортно-туристическата атракция“
- „Археологически парк Тополница“
- „Храм Света Петка“
Макар да е обграден от гора, препоръчваме посещението на този комплекс най-вече през пролетта и есента. Разположен е на хълм и сигурно през лятото става напечено, поради липсата на естествена сянка. Облачен ден без дъжд е най-добрият избор според нас.
Иначе там е чудесно за семейства с колички – колелата ще минат ако се наложи дори по окосената трева. Забавленията са за деца на различни възрасти, както и за родителите.
На разположение има:
- паркинг
- няколко чешми с вода
- голяма покрита беседка с маси за пикник и огнище
- няколко пейки
- параклис „Св. Петка“
- ресторант тип скара-бира
- поляни
- спортни площадки с въжени линии и стени за катерене
- платена детска площадка
- археологически комплекс
Важно: В музея и атракциите не се приемат банкови карти, а най-близкият банкомат е в сградата на Общината в центъра на селото. Носете си пари в брой.
ИСТОРИЯ:
„Спортно-туристическата атракция“ в село Чавдар съществъва от 2015-та година, има добавени и по-нови неща вътре. Първо ще минете покрай площадката за най-малките, с мека настилка. Тя има люлки, огледален лабиринт, въртележка и „нещо кръгло за подскачане“ 🙂
За по-големите дечица има две въжени градини – Въжеландия и Въжен свят, а за тези над шест години е ниското въжено препятствие. Родителят може да помага, при желание, а децата са с предпазен колан-сбруя. Елора направи две радостни обиколки там, после заедно изкачихме „кардио стъпалата“, водещи до връхната точка на стената за катерене.
Големите съоръжения за катерене са за ентусиастите над 18 години. За огромно съжаление на по-възрастната част от Пълнощастие, невъзможността да се заплатим с карта ни възпря от това приключение.
Хареса ни, че имаше комбиниран билет, но ни обърка заплащането на основната площадка с люлки, както и престоят на родител в атракциона. Имайте предвид, че за ползването на всеки атракцион има зададено време. Отбелязано е в ценоразписа, но при входовете няма хронометри. Би било хубаво времето за престой на всяка площадка да е отбелязано с добре видима табела на входа ѝ, вместо заплашителните надписи за глоби, които висят там и в центъра на града. Все-пак, заплашителните надписи не предразполагат и не са белег за гостоприемство. Някак развалят иначе хубавото впечатление.
Площадките се заплащат:
- Детска площадка – 1 лев.
- Въжена градина за деца над 6 години или по-малки с декларация за родителско съгласие – 5 лева за две обиколки.
- Стена за катерене – 5 лева за две изкачвания.
- Въжеландия – 15 минути – 4 лева, 30 минути – 7 лева.
- Въжена свят – 15 минути – 4 лева, 30 минути – 7 лева.
- Тренировка за един час – 5 лева.
- Месечен абонамент за комплекса – 30 лева.
Работно време:
- Зимно време – 10:00 часа – 16:00 часа
- Лятно време – 09:30 часа – 18:00 часа
„Археологическия парк Тополница“ съществува от 2012-та година. Паркът представлява малък музей и къщички от кал със сламени покриви пред него. Самите къщички, някои с доста спретнати коминчета, както и предметите вътре са в малко по-нов стил от представения като епоха. Това не пречи малчуганите да потичат по калдаръмени алейки и да надничат навсякъде. В залата на музея има възможност да се разгледа голям, възстановен стан, плетени кошове, керамика и други артефакти, намерени в района.
Ценоразпис:
- Семеен билет – 3 лева.
- Ученици и пенсионери – 1 лев.
- Всички останали – 2 лева.
- Безплатно посещение деца до 7 години.
Работно време:
- Зимно време – 10:00 часа – 16:00 часа
- Лятно време – 09:30 часа – 18:00 часа
Параклисът „Света Петка“ е построен през 2008 година. Смята се, че на това място са престояли тленните останки на Света Петка. При последното ни посещение през септември 2020 беше заключен, обаче.
Този комплекс е от местата, към които можете да се отправите без никаква подготовка, дори без храна и вода.
Все-пак препоръчваме да носите:
- слънцезащита, особено през лятото
- пари в брой
Предвидете, че може да се наложите да почакате за съоръженията, както и за храна. Мястото е спокойно при малко посетители, но не сме го виждали при струпвания на повече хора.
Препоръчваме да отделите поне половин час, за да поспрете и в центъра на село Чавдар. На площад Васил Левски малките палавници могат да потичат по дървени мостчета, както и да поиграят на шарената детска площадка.
За финал внимавайте да не повторите нашето приключение: детски свободен скок с дрехите в шадравана 🙂
Още гледки от приключението ни на хълма Света Петка и в село Чавдар:
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Централен градски парк – ПловдивЦентралният градски парк на Пловдив, наричан още Цар-Симеонова градина, се намира точно до пешеходната част на града. Всичко е близо до него – и Капана, и останалата част от Стария град, и доста от любимите ни…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Централен градски парк ПерникЦентралният градски парк на град Перник се намира точно до ларгото на града – покрай река Струма, над която се издигат няколко красиви мостчета. Били сме доста пъти в Перник, ходили сме и в други паркове…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Ямболския парк край ТунджаГрадската градина на Ямбол отдавна ни беше привлякла вниманието. Около парка се извива река Тунджа с мостове на няколко места, с водни колелета, плаващи птици и пейки покрай бреговете ѝ. Потънал в зеленина парк с голяма…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Планетариум и обсерватория, ЯмболБяхме в Ямбол и търсехме места за разглеждане, подходящи за семейства с деца. Оказа се, че в Ямбол има астрономическа обсерватория и планетариум, при това не от вчера. Посетихме го час преди да отпътуваме, буквално в…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Късноантичен мавзолей с детска площадка в квартал Лозенец, СофияАрхеологически комплекс „Късноантичен мавзолей“ в квартал „Лозенец” Ето една неголяма, открита наскоро градинка със запазени руини, пейки, чешма, тоалетна и детска площадка. Подходяща е за посещение и в пек или дъждовно време, защото има покрив над…
Автор: Явор Радев
Редактор: Евел Инара
Снимки: Явор Радев, Евел Инара
© Всички права запазени. Препечатване на текста, изображенията и части от текста е възможно само със съгласието на авторите на статията.