НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Централен градски парк – Пловдив

Централният градски парк на Пловдив, наричан още Цар-Симеонова градина, се намира точно до пешеходната част на града. Всичко е близо до него – и Капана, и останалата част от Стария град, и доста от любимите ни музеи. Можете с една дълга разходка, стига да са ви здрави краката, да обиколите тази пешеходна част на града и да си починете в парка.

Той е разположен до площад „Централен“ – където се намират разкопките на древния градски център или „форум“ (Форум на Филипопол). „Пеещите фонтани“ са част от този парк, в него има няколко фонтана и езерце с риби, детски площадки и много зеленина.

УПЪТВАНИЯ:

Пеша:

Централният градски парк (Цар-Симеонова градина) се намира в центъра на Пловдив. Ларгото прелива в него. Можете да отидете пеша, като вървите по улица „Княз Александър I-ви“. Щом стигнете до площад „Централен“, ще видите и разкопките на древния форум.

С автомобил:

Всички улици около парка попадат в платена за паркиране зона. Най-близки са улиците „Велико Търново“ и „Филип Македонски“, както и техните пресечки, недалеч са от „Пеещите фонтани“. Това са по-тесни улички, трудни за маневриране. Бихте могли да паркирате малко по-далеч, извън платената зона и да стигнете пеша – например във вътрешните улички на граничещите с платената зона квартали Мараша и Младежки хълм. Там също няма много места за паркиране, но все-пак се намират.

ИСТОРИЯ:

Създаването на парк Цар-Симеонова градина е свързано с това на Пловдивския панаир. Още през 1879 година, по покана на тогавашния областен управител на Източна Румелия – княз Александър Богориди (правнук на Софроний Врачански, негов баща е Стефан Богориди) – в града пристигнал швейцарският архитект Люсиен Шевалас. Той бил назначен за княжески градинар.

През 1891 година българското правителство взело решение в град Пловдив да се проведе Първото българско земеделско-промишлено изложение. За десет месеца, по проект на Люсиен Шевалас, бил създаден парк с 36 павилиона за изложението. В парка било прокарано електричество.

В наши дни е възстановен един от павилионите – „Виенският павилион”. Той се намира в централната част на парка, на същото място, на което е бил преди. Постройката е възстановена по исторически снимки и сведения.

Фонтанът на Деметра е реликва, оцеляла още от откриването на парка – 1892 година. Дело е на италианския скулптор Арнолдо Дзоки, който е създател на паметника на цар Освободител в град София.

Пеещите фонтани са знаменита част от пловдивската градска градина. Водното шоу може да се види през летния сезон – около 21:30 часа в четвъртък, петък и събота. Продължителността му е около 25 минути и има няколко различни музикални композиции, които се редуват всяка седмица.

В началото на парка, откъм площад „Централен“ ще видите възстановения през 1992 година паметник на Гюро Михайлов*, Никола Костадинов и тримата войници – Илия Кръстев, Костадин Аргиров и Митю Петков. Това е паметник, на който обръщаме особено внимание, защото е свързан с чувството за дълг и чест. Ако онзи Алеков герой е измислица, то тези двадесетгодишни младежи са българи от плът и кръв – воини, дали воинска клетва и загинали за нея.

* Гюро Михайлов е български войник, част от караула, който охранявал банката на Пловдив. Загива при пожар, защото отказва да напусне самоволно поста си. По устав единствено началникът на караулното отделение можел да издаде заповед за напускане на поста. В пожара, освен часовият Гюро Михайлов, загинали и втурналият се да го освободи въпросен началник Никола Костадинов, както и тримата му помощници. Името „Гюро Михайлов“ не е синоним за глупава саможертва, а на сдържана дума, на надеждността на българина, с която всички трябва да се гордеем. Часовоят е охранявал важни книжа и големи суми пари на столицата на Източна Румелия.

В чест на петимата герои, Иван Вазов е посветил стихотворението си „При гроба”:

На загиналите солдати (часови) в пожара на 25 декември 1880 в Пловдив.

Вий казахте: „Да умрем е тежко
без борба, на стихията жертва,
но за нас няма студ, няма жежко
при дълга, при войнишката клетва

Паметникът бил открит тържествено през 1938 година на тогавашния площад „Цар Крум“ . Площад „Цар Крум“ съществувал до прокарването на тунела под Трихълмието ( трите хълма Небет, Джамбаз и Таксим тепе, известни и като Стария град).

Препоръчваме ви още:

  • Разходка по здрач и по тъмно из Стария град на Пловдив, докато опънатите над калдъръмените улички гирлянди от лампички светят меко над вас.
  • Посещение на Природонаучния музей на града
  • Близо до музея, на улица „Христо Г. Данов“ хапваме от „Занаятчийска пекарна Джулия“, която също препоръчваме.
  • На тръгване от Пловдив се отбиваме за фермерски продукти на пазара до ул. Владивосток“ 55.

На разположение в Централния градски парк на Пловдив има:

  • дълги, асфалтови алеи
  • много пейки
  • няколко детски площадки
  • античен форум
  • езеро с лилии и рибки
  • фонтанът на “Деметра”
  • фонтан „Рибарчето“
  • фонтан „Мечката“
  • паметник на Христо Ботев
  • паметник на Васил Петлешков
  • паметник на Георги Сава Раковски
  • паметник на Найден Геров и мн. др.
  • Виенски павилион
  • заведения

Още снимки от Централният градски парк (Цар Симеонова градина):

Автори: Евел Инара, Явор Радев

Снимки: Явор Радев, Евел Инара

Пълнощастие 2024 © Всички права запазени.

Препечатване на текста, изображенията и части от текста е възможно само със съгласието на авторите на статията.

Comments are closed.