Няколко пъти забелязвахме този неголям язовир и го подминавахме, преди да успеем да отбием по черния път, който води към него. Пътят, по шосе 638, който минава край язовир Пожарево в посока Брезник е изключително живописен и ни е любим.
По него сме набелязали доста местенца, където искаме да спрем и да поостанем поне няколко часа.
И така, този път отивахме към Църногорския манастир и отново минавахме по любимия ни път. Приближавахме язовир Пожарево и спорехме да спрем ли сега или не. Подминахме първата отбивка, но се оказа, че има още една възможност. Няколко черни пътя отбиват от шосето и водят към язовира.
УПЪТВАНИЯ:
По шосе 638: София-Божурище-Гурмазово-Пожарево-Росоман-Златуша-Делян-Бабица-Брезник, село Пожарево се намира веднага след Гурмазово, едва на двайсетина километра от София. Язовир Пожарево ще се падне вдясно от вас, ако идвате от София. Намира се на около 300 метра от пътя, а над него е вилната зона на Пожарево. Може да оставите колата си близо до водата или малко по-далеч. Има къде да паркирате. Пътят е черен, но проходим за всякакъв вид автомобили. Ние я оставихме на една полянка в южната част на язовира, едва на 100-150 метра пеша до водата.
Край язовира няма много сянка. Обграден е с поля, както ще видите от снимките. От едната му страна се виждаха малко дървета, които евентуално биха ви защитили от слънцето. Самият бряг беше полегат, поне в частта, в която останахме ние. Имаше достатъчно място за покривка, на която да се изтегнете или да похапнете сладко.
Молим ви след това да отнесете сметта си с вас. Мястото беше сравнително чисто, нека стане още по-чисто.
ИСТОРИЯ:
По информация от мрежата:
Язовирът е изграден през 60-те години на ХХ-ти век, за да се използват водите му напояване на околните земеделски земи. В наши дни се използва за спортен риболов. Зарибен е основно с шаран. Има сведения и за толстолоб, бял амур, сом, понякога пъстърва и каракуди.
При нашето посещение рибарите бяха основно в южната му страна и в половината час, докато бяхме там, звънна една камбанка от хвърлените въдици „на дъно“. Рибарят беше далеч и не видяхме хубаво рибката, най-вероятно беше по-малък шаран или каракуда, съдейки по информацията с какво е зарибен язовира.
Информация от Фейсбук, юни 2019 година:
- Нощния риболов е разрешен. Язовирът е зарибен с лин, сом, шаран и каракуда.
Условия за риболов:
- 12 лева за 12 часа на въдица
- 18 лева за 24 часа
- без ограничение на улова, улова не се заплаща
Мястото е приятно не само за рибарите. Най-малките има къде да потичат, бреговете не са стръмни, а гледката е прекрасна. В южната част се вижда вилната зона на село Пожарево, тя се намира на хълм над язовира. На север е град Костинброд, а в далечината са планинските масиви на Стара Планина.
Носете със себе си:
- защита от кърлежи – в района пасат селскостопански животни
- слънцезащита
- питейна вода
- постелка за пикник
Децата и възрастните се радват на:
- Водата и далечните планини
- Птички в небето
- Влечуги и земноводни, рибки във водата
- Поляни около язовира
- Няколко дървета, предлагащи прохлада
- Платен риболов
Още гледки от Язовир Пожарево:
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Централен градски парк – ПловдивЦентралният градски парк на Пловдив, наричан още Цар-Симеонова градина, се намира точно до пешеходната част на града. Всичко е близо до него – и Капана, и останалата част от Стария град, и…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Централен градски парк ПерникЦентралният градски парк на град Перник се намира точно до ларгото на града – покрай река Струма, над която се издигат няколко красиви мостчета. Били сме доста пъти в Перник, ходили сме…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Ямболския парк край ТунджаГрадската градина на Ямбол отдавна ни беше привлякла вниманието. Около парка се извива река Тунджа с мостове на няколко места, с водни колелета, плаващи птици и пейки покрай бреговете ѝ. Потънал в…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Планетариум и обсерватория, ЯмболБяхме в Ямбол и търсехме места за разглеждане, подходящи за семейства с деца. Оказа се, че в Ямбол има астрономическа обсерватория и планетариум, при това не от вчера. Посетихме го час преди…
- НАКЪДЕ С ДЕТЕ: Късноантичен мавзолей с детска площадка в квартал Лозенец, СофияАрхеологически комплекс „Късноантичен мавзолей“ в квартал „Лозенец” Ето една неголяма, открита наскоро градинка със запазени руини, пейки, чешма, тоалетна и детска площадка. Подходяща е за посещение и в пек или дъждовно време,…
Автор: Явор Радев
Редактор: Евел Инара
Снимки: Явор Радев, Евел Инара
© Всички права запазени. Препечатване на текста, изображенията и части от текста е възможно само със съгласието на авторите на статията.