Сиропът от сливи може да не ви се струва особено модерен или впечатляващ, обаче е много лесен за правене, вкусен е и съдържа огромни количества витамин Ц. Сливите, или както повечето хора ги наричат – джанки – са сред най-често срещаните, ала подценени плодове.

Рядко някой ги яде, не се продават по магазините, а просто си капят по тротоарите и зарязаните дворове. Ако обаче ги съберете и си ги хапвате, ще забележите, че имате повече сили и настроение. Това е така, защото сливите съдържат безброй полезни вещества. Природата затова ни ги дава – да ги ядем, а не само да ги тъпчем или да правим от тях ракия.
Хубавият сироп от сливи, всъщност е компот от сливи. Не ви трябват соковарки, сокоизстисквачки и други уреди. Само тенджера, гевгир и котлонче.
Не препоръчваме да стерилизирате и пазите дълго този сиропо-сок. Той издържа около седмица-две в хладилник. Изпийте си го през лятото. За зимата има достатъчно други сиропи.
НЕОБХОДИМИ СЪСТАВКИ ЗА СИРОП ОТ СЛИВИ:
Това са нашите приблизителни мерки. Колкото повече сливи сложите, толкова по-гъст ще стане сиропа – като нектар. Ние харесваме нещо като рядък нектар и даже добавяме по малко водица при пиене.

- 1/3 част сливи
- 2/3 части вода
- на 4-ри литра смес слагаме към една чаена чаша захар
ПРИГОТВЯНЕ НА СИРОПА ОТ СЛИВИ:

Количеството сливи зависи от големината на тенджерата, в която ще се прави сиропа. Преценете колко вода може да побере, без да е пълна до ръба. Сливите се измиват и толкова. Слагаме ги цели в тенджерата и ги заливаме с водата. Захлупваме тенджерата и чакаме да заври. Когато „кожата“ им започне да се отделя, спираме котлона и оставяме сместа да изстине.

След това прецеждаме през гевгир – обаче не ситен, такъв с дупчици. Ако дупките са малки, „месото“ на сливите ще стане фино смляно. Ако са по-едри, колкото детенце да бръкне в дупчиците, тогава после може да пасирате сместа, за да е по-еднородна. Костилките и „кожицата“ на сливите падат много лесно и, след малко разбъркване натискане, в гевгира остават само те. Отново връщаме в тенджерата, добавяме захарта и завираме, колкото тя да се стопи. Сипваме в буркани, обръщаме с капачките надолу и сме готови.
След изстиване, у дома съхраняваме нашия сироп от сливи в хладилника, нищо, че капачките са вакуумирани. Лято е и сокът няма да издържи горещините.
Сипваме си хладен сок с малко водица и лед, и си представяме как бабите ни се радват от небесата. Защото природата дава, дава – навсякъде капят сливи, черници, вишни, ябълки… а хората си купуват бутилирани сокчета. Срамът да се протегнем и да си откъснем от улично дърво, ни е завладял напълно – да не би някой да каже, че нямаме пари за пазар. Така че, пресрамете се и зарадвайте своите ангели, които ви гледат отгоре.
Нека ви е сладко!
- ДОМАШЕН ЛЕК ЗА СПОКОЕН СТОМАХ – РЕЦЕПТАНе познавам семейство, в което поне един да не се оплаква от стомах. Дали ще е подуване или киселини, или дори връщане на храна в хранопровода, дали ще са паразити или хроничен запек…
- ЛИКЬОР ОТ ДИВ КОПЪР/ РЕЗЕНЕ – РЕЦЕПТАНаричат дивия копър фенел или резене. Посадихме го в двора си, когато търсехме подправката „траханово биле“, която се слага в траханата. После се оказа, че влиза в употреба за още безброй неща. С…
- САЛАТА ОТ ЛАТИНКАСалатата от латинки се оказа наистина свежа и лятна. Напомня по нещо за салата снежанка – сигурно защото съдържа кисело мляко. Освен това латинката е много полезна: пълна е с антиоксиданти, с желязо…
- САРМИ С ЛОЗОВИ, ЛИПОВИ И ЛЕСКОВИ ЛИСТАРецептата за съдържанието на сармите е изпитана безброй пъти. Взехме я от майката на Явор, тя е майстор на сармичките. Добавихме мъничко подправки и експериментирахме с различни листа, не само с лозови. Наистина,…
- ЧЕРЕШОВ ЛИКЬОР ТРИ ИЗПИТАНИ РЕЦЕПТИЧерешовият ликьор не е точно като вишневия. Приготвя се по същия начин, ала става доста по-сладък. Хубавото е, че има как да доближите вкуса му до този на вишневия. А най-хубавото е, че…
Автори: Евел Инара, Явор Радев
Снимки: Явор Радев
Пълнощастие 2022 © Всички права запазени.
Препечатване на текста, изображенията и части от текста е възможно само със съгласието на авторите на статията.