Сиропът от сливи може да не ви се струва особено модерен или впечатляващ, обаче е много лесен за правене, вкусен е и съдържа огромни количества витамин Ц. Сливите, или както повечето хора ги наричат – джанки – са сред най-често срещаните, ала подценени плодове.

Рядко някой ги яде, не се продават по магазините, а просто си капят по тротоарите и зарязаните дворове. Ако обаче ги съберете и си ги хапвате, ще забележите, че имате повече сили и настроение. Това е така, защото сливите съдържат безброй полезни вещества. Природата затова ни ги дава – да ги ядем, а не само да ги тъпчем или да правим от тях ракия.
Хубавият сироп от сливи, всъщност е компот от сливи. Не ви трябват соковарки, сокоизстисквачки и други уреди. Само тенджера, гевгир и котлонче.
Не препоръчваме да стерилизирате и пазите дълго този сиропо-сок. Той издържа около седмица-две в хладилник. Изпийте си го през лятото. За зимата има достатъчно други сиропи.
НЕОБХОДИМИ СЪСТАВКИ ЗА СИРОП ОТ СЛИВИ:
Това са нашите приблизителни мерки. Колкото повече сливи сложите, толкова по-гъст ще стане сиропа – като нектар. Ние харесваме нещо като рядък нектар и даже добавяме по малко водица при пиене.

- 1/3 част сливи
- 2/3 части вода
- на 4-ри литра смес слагаме към една чаена чаша захар
ПРИГОТВЯНЕ НА СИРОПА ОТ СЛИВИ:

Количеството сливи зависи от големината на тенджерата, в която ще се прави сиропа. Преценете колко вода може да побере, без да е пълна до ръба. Сливите се измиват и толкова. Слагаме ги цели в тенджерата и ги заливаме с водата. Захлупваме тенджерата и чакаме да заври. Когато „кожата“ им започне да се отделя, спираме котлона и оставяме сместа да изстине.

След това прецеждаме през гевгир – обаче не ситен, такъв с дупчици. Ако дупките са малки, „месото“ на сливите ще стане фино смляно. Ако са по-едри, колкото детенце да бръкне в дупчиците, тогава после може да пасирате сместа, за да е по-еднородна. Костилките и „кожицата“ на сливите падат много лесно и, след малко разбъркване натискане, в гевгира остават само те. Отново връщаме в тенджерата, добавяме захарта и завираме, колкото тя да се стопи. Сипваме в буркани, обръщаме с капачките надолу и сме готови.
След изстиване, у дома съхраняваме нашия сироп от сливи в хладилника, нищо, че капачките са вакуумирани. Лято е и сокът няма да издържи горещините.
Сипваме си хладен сок с малко водица и лед, и си представяме как бабите ни се радват от небесата. Защото природата дава, дава – навсякъде капят сливи, черници, вишни, ябълки… а хората си купуват бутилирани сокчета. Срамът да се протегнем и да си откъснем от улично дърво, ни е завладял напълно – да не би някой да каже, че нямаме пари за пазар. Така че, пресрамете се и зарадвайте своите ангели, които ви гледат отгоре.
Нека ви е сладко!
- ЧЕРЕШОВ ЛИКЬОР ТРИ ИЗПИТАНИ РЕЦЕПТИЧерешовият ликьор не е точно като вишневия. Приготвя се по същия начин, ала става доста по-сладък. Хубавото е, че има как да доближите вкуса му до този на вишневия. А най-хубавото е, че…
- ЛИКЬОР ОТ ДЮЛИ – РЕЦЕПТАОще една неустоима рецепта за ликьор от дюли! Докато не направихме първия си дюлев ликьор, не възприемахме аромата на дюли като коледен. Обаче вече не си представяме зимни празници без дюлева напитка. Невъзможно…
- ЛИКЬОР ОТ ШИПКА С ВОДКА И МЕД – РЕЦЕПТАТова е втората ни рецепта за шипков ликьор – тази е с водка, а не с ракия. Става малко по-тъмен на цвят, а вкусът му е само леко кисел, с аромат като на…
- ПЕЧЕНИ КРУШИ С КРЕМ – РЕЦЕПТАПечени круши със сирене маскарпоне – стават неустоимо вкусни. Ако имате домашни и се чудите какво да ги правите, ето идея. Нашите са от двора на село. Твърдички са, преди да узреят напълно,…
- ЛИКЬОР ОТ ШИПКА И НЕБЕТ ШЕКЕР – РЕЦЕПТАТази рецепта за шипков ликьор всъщност значително омекотява използваната ракия – колкото и силна като градуси и рязка на вкус да е била преди това. Шипковите плодове я променят и на цвят, и…
Автори: Евел Инара, Явор Радев
Снимки: Явор Радев
Пълнощастие 2022 © Всички права запазени.
Препечатване на текста, изображенията и части от текста е възможно само със съгласието на авторите на статията.